Sommarlovsprogram

Här hittar du aktiviteter för sommarlovet alla veckor! Programmet uppdateras under hela sommaren för att du som har sommarlov ska kunna vara med och bestämma vad det ska innehålla.

Lov i Lund

Aktivitet Dag Tid Område Ålder
Brädspelskväll
22 juni 16.00 - 20.00 Norra Fäladen, borgarparkens bygglek Alla åldrar
Brännboll och grillat
22 juni 10.00-17.00 Veberöd, vid Veberödsbadet 6-15
Brännboll och grillat
21 juni 10.00-17.00 Södra Sandby, Trycket, Byahuset 6-15
Brännboll och grillat
20 juni 10.00-17.00 Genarp, Vid Fritidsgården/Idrottshallen 6-15
Brännboll och grillat
19 juni 10.00-17.00 Dalby, Idrottsplats - Konstgräset 6-15
Pingisturnering
22 juni 15.00-17.00 Linero, Pingisrummet på fritidsgården 10-
Dans alla stilar. Each One Teach One
22 juni 13.00-15.00 Linero, Danssalen på fritidsgården 12-
Sommarboksintro
19 juni 15.00-16.00 Linero, bibliotek Alla åldrar
Sagostund på Genarpsbadet
21 juni 10.00-10.30 Genarp, Genarpsbadet 3-
Kick off för sommarboken
20 juni 13.00-17.00 Veberöd, bibliotek 6-16
Sommarbokskick-off
20 juni 13.00-15.00 Lund, Stadsbiblioteket 6-16
Sommarsagor i Borgarparken
20 juni 10.00-11.00 Norra Fäladen, Borgarparken vid biblioteket 1-5
Sommarbokskick-off
19 juni 16.00 Norra Fäladen, Bibliotek 6-16
Sommarkick-off och BBQ
19 juni 13.00-16.00 Linero, gröningen mellan gården och skolan Alla åldrar
Prova att åka häst och vagn
22 juni 10.30 - 12.00 Veberödsbadet, utanför 6 -
Queerskate
20 juni 18.00-20.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Prova på rollspel med ÖTLT
20 juni 12.00 - 17.00 Klostergårdens mötesplats Alla åldrar
Amerikansk fotboll
19 juni 14.00 - 16.00 Norra Fäladen, Borgarparken 10 - 15
Utflykt till Tosselilla sommarland
21 juni 08.15 - 17.00 Norra Fäladens Borgarparkens bygglek 10-15
Utflykt till Tosselilla sommarland
21 juni 08.15 - 17.00 Lineros fritidsgård 10-16
Utflykt till Tosselilla sommarland
21 juni 08.45-17.00 Klostergårdens mötesplats 10-15
Fjärilsvandring
25 juni 11.00 - 13.00 Skrylle, vattentornet i Dalby Alla åldrar
Sjörövar Mange och Katta pirat
24 juni 14.00 - 15.00 Stadsparken, vita scenen 3 - 8
Kvällsdoppet - med musik, grill och turneringar
21 juni 18.00 - 21.00 Veberödsbadet 12 -
Naturum kommer till Linero
22 juni 13.00 - 15.00 Linero fritidsgård 6 - 12
Krakel Spektakel - en rymdballet
22 juni 14.00 - 15.05 Gunnesbo, Boställets trädgård 4 -
Krakel Spektakel - en rymdballet
21 juni 14.00 - 15.05 Veberöd Idalagården 4 -
Krakel Spektakel - en rymdballet
21 juni 14.00 - 15.00 Linero, gräsmattan vid lekplatsen/Vikingaskolan 4 -
Prova på skate på söderlyckan
20 juni 13.00 - 15.30 Söderlyckans skatepark Alla åldrar
Krakel Spektakel - en rymdballet
22 juni 10.00 - 11.05 Södra Sandby, parken vid Fästan 4 -
Krakel Spektakel - en rymdballet
21 juni 10.00 - 11.05 Genarp, vid biblioteket 4 -
Krakel Spektakel - en rymdballet
20 juni 14.00-14.35 Stångby, församlingshemmets trädgård 4 -
Prova på amerikansk fotboll
21 juni 14.00-16.00 Linero, Linero IP 10-
Prova på amerikansk fotboll
20 juni 14.00-16.00 Linero, Linero IP 10-
Amerikansk fotboll
19 juni 12.45 - 15.00 Klostergården, korpplanen 8 - 14
Sommarkickoff på Norra Fäladen
19 juni 12.00 - 14.00 Norra Fäladen, Borgarparken Alla åldrar
Sommarkickoff på Klostergården
19 juni 12.00 - 16.00 Klostergården, grönytan vid fontänen Alla åldrar
Aktivitet Dag Tid Område Ålder
Göra t-shirttryck
29 juni 15.00-18.00 Linero 11 - 15
Bakning
29 juni 13.00-15.00 Linero, Linerogården Alla åldrar
Utflykt till Källbybadet
28 juni 12.00-17.00 Linero 11 - 15
Eid firande i stadsparken
26 juni 14.00 - 16.00 Stadsparken, vita scenen Alla åldrar
Barnträning i Brunnshög
28 juni 16.00-17.00 Brunnshögs Kojskog 7 - 9
Sagovandring i Brunnshög
28 juni 14.00-15.00 Brunnshögs Kojskog 4 - 7
Superfredag i stadsparken
30 juni 11.00 - 17.00 Stadsparken, söderlyckan Alla åldrar
Bollsportsturnering
27 juni 11.00 - 14.00 Norra Fäladen, borgarparken 6 - 15
Superfredag i Dalby
30 juni 16.00-22.00 Dalby, Dalbybadet 12-
Gladiatorspel
29 juni 10.00-17.00 Veberöd, vid Veberödsbadet 6 - 15
Fiskeutflykt
28 juni 10.00-17.00 Södra Sandby, Byahuset 12-15
Skånes Djurpark
27 juni 10.55-18.00 Södra Sandby, Byahuset 9-13
Skånes Djurpark
27 juni 10.30-18.00 Dalby, Allaktivitetshuset 9-13
Skånes Djurpark
27 juni 09.30-18.00 Genarp, fritidsgård 9-13
Skånes Djurpark
27 juni 10.00-18.00 Veberöd, fritidsgård 9-13
Hoppborg
26 juni 10.00-17.00 Dalby, Dalbybadet 6-12
Utflykt: stapelbäddsparken
28 juni 09.00 - 14.00 Stadsparken, söderlyckans skatepark 12 -
Fotboll
26 juni 15.00-17.30 Linero, IP 12-
Pysselverkstad
26 juni 10.00-13.00 Linero, Fritidsgården 6-12
Sagostund på Genarpsbadet
28 juni 10.00-10.30 Genarp, Genarpsbadet 3-
Virkworkshop
29 juni 15.00-16.00 Lund, Stadsbiblioteket 8-
Sommarbokfika
28 juni 14.00-15.00 Lund, Stadsbiblioteket 6-16
Sommarsagor i Borgarparken
27 juni 10.00-11.00 Norra Fäladen, Borgarparken vid biblioteket 1-5
Hoppborg i stadsparken
30 juni 09.00 - 17.00 Stadsparken, vid Söderlyckan 6 - 15
Bumperballs på veberödsbadet
28 juni 18.00 - 21.00 Veberödsbadet, utanför 12 -
Heldagsutflykt: teknik- och sjöfarsmuseet
29 juni 12.00 - 17.00 Lineros fritidsgård 10-
Sommarrodel på hallandsåsen
29 juni 10:30 - 20.00 Norra Fäladen, borgarparkens bygglek 12 -
”Tie-Dye Thursday” Batik
29 juni 11.00-18.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Queerskate
30 juni 15.30-17.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Queerskate
27 juni 18.00-20.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Yoga
29 juni 15.00 - 16.00 Veberödsbadet, utanför 12 -
Uflykt: fiske på Öresund
29 juni 07:30 - 14.00 Klostergårdens mötesplats 10 - 15
Utflykt till Ven
27 juni 08.15 - 17.30 Linero fritidsgård 10 - 16
Pysselfredag
30 juni 11.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Batik på Söderlyckan
29 juni 11.00 - 17.00 Stadsparken, Söderlyckan Alla åldrar
Aktiviteter på Aktivia!
26 juni 13.00 - 16.00 Klostergården, Aktivia Alla åldrar!
Nordiska ungdomsorkestern: Peter och vargen
1 juli 14.30 - 15.00 Stadshallen Alla åldrar
Jekyll on ice
30 juni 18.00 - 19.00 Bjeredsparken, amfin 10 -
Jekyll on ice
30 juni 13.00 - 14.00 Bjeredsparken, amfin 10 -
Gladiatorduell
29 juni 10.00 - 16.00 Veberödsbadet Alla åldrar
Bockarna Bruse
28 juni 14.00 - 15.00 Norra Fäladen, Borgarparkens bygglek 2 - 5
Bockarna Bruse
28 juni 10.00 - 11.00 Gunnesbo, Boställets trädgård 2 - 5
Bockarna Bruse
27 juni 14.00 - 14.35 Klostergården, Aktivia 2 - 5
Bockarna Bruse
27 juni 10.00 - 11.00 Linero, gräsmattan vid lekplatsen/Vikingaskolan 2 - 5
Skånes djurpark
27 juni 08.45 - 17.00 Klostergårdens mötesplats 9 - 16
Kvällsdoppet - med musik, grill och turneringar
28 juni 18.00 - 21.00 Veberöds badet 12 -
Naturum kommer till Norra Fäladen!
29 juni 13.00 - 15.00 Norra Fäladen, borgarparkens bygglek 6 - 12
Amerikansk fotboll
26 juni 12.45 - 15.00 Klostergården, plaskdammen/fontänen 8 - 14
Aktivitet Dag Tid Område Ålder
Street art på klostergården
6 juli 10.00 - 12.00 Klostergårdens mötesplats Alla åldrar
Pärla på Fäladen
5 juli 10.00 - 12.00 Norra Fäladen, borgarparkens bygglek Alla åldrar
Stadsodling i Stadsparken
7 juli 13.00-16.00 Stadsparken, Söderlyckans Skateboardpark Alla åldrar
Västboll
4 juli 13.00 - 15.00 Norra Fäladen, byggleken Alla åldrar
Utflykt till Kungsbygget för äventyr
6 juli 10.00-17.00 Linero, Linerogården 11-15
Odlingskväll
5 juli 18.00-20.00 Linero Alla åldrar
Vi åker till Kino för att se Rum 213
5 juli 15.30-18.00 Linero, Linerogården 11-
Frisbeegolf
5 juli 13.00-15.00 Linero, Linerogården 10-15
Utflykt till Högevallsbadet
4 juli 12.00-17.00 Linero, Linerogården 11-15
Armbands- och halsbandsverkstad
3 juli 10.00-12.00 Linero, Linerogården 6-11
Beachvolleyboll
6 juli 12.00-17.00 Veberöd, vid Veberödsbadet 8-15
Kortspel, brädspel, rollspel och tv-spel
5 juli 13.00-19.00 Södra Sandby, Byahuset 10-15
Utflykt: Fisketur på havet
4 juli 11.45-17.30 Genarp, Fritidsgård 13-15
Utflykt: Ridning och 5-kamp
3 juli 9.30-17.00 Dalby, Samling Allaktivitetshuset 10-15
Testa på street art
7 juli 13.00 - 16.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Testa på street art
6 juli 14.00 - 17.00 Norra Fäladen, byggleken i borgarparken Alla åldrar
Testa på street art
5 juli 14.00 - 17.00 Södra Sandby, Trycket, byahuset Alla åldrar
Testa på street art
4 juli 16.00 - 19.00 Klostergården, aktivia Alla åldrar
Prova på street art
3 juli 14.00 - 17.00 Linero, gröningen mellan gården och skolan Alla åldrar
Beachfotbollsturnering
6 juli 14.00 - 16.00 Genarpsbadet 8 -
Skånes Djurpark
3 juli 10.00 - 17.00 Norra Fäladen, borgarparkens bygglek 10 -
Sommarlovsbio: Rum 213
5 juli 16.15 Kyrkogatan 3, Kino 11-
Sagostund på Genarpsbadet
5 juli 10.00-10.30 Genarp, Genarpsbadet 3-
Manga- och låtskrivarworkshop
3 juli 13.00-16.00 Lund, Stadsbiblioteket 8-15
Sommarsagor i Borgarparken
4 juli 10.00-11.00 Norra Fäladen, Borgarparken vid biblioteket 1-5
Sommarbokfika
5 juli 15.00-16.00 Norra Fäladen, Biblioteket 6-16 år
Skateskola
7 juli 12.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Skateskola
6 juli 12.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Skateskola
5 juli 12.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Skateskola
4 juli 12.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Skateskola
3 juli 12.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Queerskate
7 juli 15.30-17.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Queerskate
4 juli 18.00-20.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Pysselfredag
7 juli 11.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Aktiviteter på Aktivia!
3 juli 13.00-16.00 Klostergården, Aktivia Alla åldrar
Cirkusworkshop
6 juli 10.00-12.00 Veberödsbadet Alla åldrar
Cirkusworkshop
5 juli 10.00-12.00 Klostergården, aktivia Alla åldrar
Cirkusworkshop
7 juli 13.00-16.00 Stadsparken Alla åldrar
Cirkusworkshop
6 juli 13.00-16.00 Veberödsbadet Alla åldrar
Cirkusworkshop
5 juli 13.00-16.00 Klostergårdens mötesplats Alla åldrar
Cirkusworkshop
4 juli 13.00-16.00 Klostergårdens mötesplats Alla åldrar
Cirkusworkshop
3 juli 13.00-16.00 Centrum Alla åldrar
Battle of the Park - Vattenkrig
7 juli 13.00 - 15.00 Stadsparken, Söderlyckan 10-13
Experimentexpressen
7 juli 10.00-12.00 Genarp, badet 5-12
Experimentexpressen
6 juli 14.00-16.00 Norra Fäladen, Börgarparkens bygglek 5-12
Manga- och låtskrivarworkshop
6 juli 14.00-16.00 Veberöd 10-15
Prova på friidrott
6 juli 13.00-16.00 Centrala idrottsplatsen, samling Klostergårdens mötesplats 8-15
Experimentexpressen
8 juli 12.00-16.00 Stadsparken, lekplatsen 5-12
Experimentexpressen
7 juli 14.00-16.00 Veberöd, badet 5-12
Experimentexpressen
6 juli 10.00-12.00 Gunnesbo, Bostället 5-12
Manga- och låtskrivarworkshop
6 juli 10.00-12.00 Klostergårdens bibliotek 8-10
Kvällsdopp, musik, grill och turneringar
5 juli 18.00-21.00 Veberöd, badet 10 -
Gatstenspoesi
5 juli 14.00-15.00 Linero, gröningen vid vikingaskolan 7 -
Manga- och låtskrivarworkshop
5 juli 13.00-15.00 Norra Fäladens mötesplats 10-15
Ljudlekplats
9 juli 11.00-17.00 Stadsparken, lekplatsen Alla åldrar
Ljudlekplats
8 juli 11.00-17.00 Stadsparken, lekplatsen Alla åldrar
Ljudlekplats
5 juli 11.00-17.00 Klostergården, Aktivia Alla åldrar
Manga- och låtskrivarworkshop
5 juli 10.00-12.00 Linero, Bibliotek 8-10
Ljudlekplats
4 juli 11.00-17.00 Klostergården, Aktivia Alla åldrar
Manga- och låtskrivarworkshop
4 juli 14.00-16.00 Västers bibliotek 8-
Manga- och låtskrivarworkshop
4 juli 10.00-12.00 Stångby bibliotek 9-12
Amerikansk fotboll
3 juli 12.45-15.00 Klostergården, plaskdammen/fontänen 8-14
Superfredag i stadsparken!
7 juli 11.00 - 16.00 Stadsparken Alla åldrar
Aktivitet Dag Tid Område Ålder
Brädspel på söderlyckan
12 juli 10.00 - 13.00 Söderlyckans skateboardpark 10 -
Bubble-balls fotboll
12 juli 09:30 - 17.00 Norra Fäladen, borgarparken gröningen 6 - 15
Utflykt till Urban Beach i Malmö
13 juli 10.00 - 17.00 Lineros mötesplats 11 - 15
Utflykt: Upzone
12 juli 09.45 - 17.00 Linero 11 -
Brädspel, priser och fika
10 juli 14.00 - 17.00 Linero Alla åldrar
Godisbakning
11 juli 13.00 - 17.00 Linero Alla åldrar
Superfredag i Genarp
14 juli 18.00-22.00 Genarp, Genarpsbadet Efter 20.00 – från 12 år
Utflykt: Häng med klostergården till Habogård i Lomma
11 juli 09.15 - 16.00 Klostergården, samling mötesplats klostergården 8 - 15
Stadsodling i Stadsparken
14 juli 13.00-16.00 Stadsparken, Söderlyckans Skateboardpark Alla åldrar
Prova på stadsodling
12 juli 17.00-19.00 Linero, Linerogården Alla åldrar
Parkour
13 juli 13.00-17.00 Veberöd, Idalaskolan 6-15
Parkour
12 juli 13.00-17.00 Södra Sandby, Killebäckshallen (OBS! Ingång från sidan som är mot skolan) 6-15
Parkour
11 juli 13.00-17.00 Genarp, Genarpshallen 6-15
Parkour
10 juli 13.00-17.00 Dalby, Nyvångshallen 6-15
Vattenfylld uppblåsbar fotbollsplan
13 juli 12.00-19.00 Norra Fäladen, Borgarparkens Bygglek 6 - 15
Besök på Vattenhallen med Experimentshow och workshop
11 juli 11.30-15.00 Norra Fäladen, Borgarparkens Bygglek 6 - 10
Mim-workshop
10 juli 10.00-12.00 Norra Fäladen, Borgarparkens Bygglek 6 - 15
Familjeträning i Brunnshög
15 juli 13.00-14.00 Brunnshögs Kojskog 6 -
Humlesafari i Brunnshög
15 juli 11.00-12.00 Brunnshögs Kojskog Alla åldrar
Bootcamp i Brunnshög
12 juli 18.00-19.00 Brunnshögs Kojskog 15 -
Sagostund på Genarpsbadet
12 juli 10.00-10.30 Genarp, Genarpsbadet 3-
Högläsning i Sagans stad
13 juli 11.00-13.00 Lund, Stadsbiblioteket 3-
Bokfika
13 juli 14.00- Linero, bibliotek 6-16
Robotworkshop
11 juli 11.00-12.00 Lund, Stadsbiblioteket 5-
Manga- och låtskrivarworkshop
10 juli 13.00-16.00 Lund, Stadsbiblioteket 8-15
Sommarsagor i Borgarparken
11 juli 10.00-11.00 Norra Fäladen, Borgarparken vid biblioteket 1-5
”Tie-Dye Thursday” Batik
13 juli 11.00-18.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Queerskate
14 juli 15.30-17.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Queerskate
11 juli 18.00-20.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Pysselfredag
14 juli 11.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Utflykt: Jump i Malmö
13 juli 13.00 - 17.00 Klostergårdens mötesplats 10 - 15
Batik på Söderlyckan
13 juli 11.00 - 17.00 Stadsparken, Söderlyckan Alla åldrar
Teater Fenix: Vilket väder!
15 juli 14.00 - 15.00 Stadsparken, dansbanan 3 - 9
Teater Fenix: Vilket väder!
14 juli 14.00 - 15.00 Södra Sandby, parken vid fästan 3 - 9
Teater Fenix: Vilket väder!
14 juli 10.00 - 11.00 Dalby, Eginogården 3 - 9
Teater Fenix: Vilket väder!
13 juli 14.00 - 15.00 Gunnesbo, Bostället 3 - 9
Teater Fenix: Vilket väder!
13 juli 10.00 - 11.00 Norra Fäladen, byggleken 3 - 9
Teater Fenix: Vilket väder!
12 juli 14.00 - 15.00 Genarps bibliotek 3 - 9
Teater Fenix: Vilket väder!
12 juli 10.00 - 11.00 Veberöd, Idalagården 3 - 9
Teater Fenix: Vilket väder!
11 juli 14.00 - 15.00 Linero, gräsmattan vid lekplatsen/Vikingaskolan 3 - 9
Teater Fenix: Vilket väder!
11 juli 10.00 - 11.00 Klostergården, Aktivia 3 - 9
Aktiviteter på Aktivia!
10 juli 13.00 - 16.00 Klostergården, Aktivia Alla åldrar!
Cirkusworkshop
10 juli 10.00-12.00 Dalbybadet Alla
Cirkusworkshop
11 juli 10.00-12.00 Genarpsbadet Alla
Cirkusworkshop
12 juli 10.00-12.00 Södra Sandby, badet Alla
Cirkusworkshop
13 juli 10.00-12.00 Veberödsbadet, utanför Alla
Cirkusworkshop
14 juli 10.00-12.00 Stadsparken Alla
Cirkusworkshop
14 juli 13.00-16.00 Stadsparken Alla
Cirkusworkshop
13 juli 13.00-16.00 Veberöd, Idalaskolan Alla
Cirkusworkshop
12 juli 13.00-16.00 Södra Sandby, killebäckshallen Alla åldrar
Cirkusworkshop
10 juli 13.00-16.00 Dalbybadet Alla
Cirkusworkshop
11 juli 13.00-16.00 Genarpshallen Alla
Battle of the Park - Vattenkrig
14 juli 13.00-15.00 Stadsparken, Söderlyckan 10-13
Manga- och låtskrivarworkshop
13 juli 14.00-16.00 Norra Fäladens bibliotek 10-15
Manga- och låtskrivarworkshop
13 juli 10.00-12.00 Västers bibliotek 8-
Manga- och låtskrivarworkshop
12 juli 14.00-16.00 Dalby, Biblioteket 11-15
Manga- och låtskrivarworkshop
10 juli 10.00-12.00 Linero, Bibliotek 11-15
Manga- och låtskrivarworkshop
11 juli 14.00 - 16.00 Södra Sandbys bibliotek 10-15
Manga- och låtskrivarworkshop
12 juli 10.00-12.00 Genarp, Bibliotek 8-
Kvällsdopp, musik, grill och turneringar
12 juli 18.00-21.00 Veberöd, badet 10 -
Amerikansk fotboll
10 juli 12.45-15.00 Klostergården, plaskdammen/fontänen 8-14
Superfredag i stadsparken!
14 juli 11.00 - Stadsparken Alla åldrar
Aktivitet Dag Tid Område Ålder
LAN med Animerch
21 - 23 juli 19.00 Kakelvägen 14C Alla åldrar
Tårt-tävling
20 juli 13.00-14.30 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark 10-15 år
Blandade aktiviteter i Vikingahallen
17 juli 13.00-17.00 Linero, Vikingahallen Alla åldrar!
Sofosfikat - Självförtroende
18 juli 17.00 - 19.30 Klostergårdens mötesplats Alla åldrar - men en ska ha möjlighet att delta aktivt
Femkamp på mötesplats Klostergården
20 juli 09.30 - 11.00 Klostergårdens mötesplats Alla åldrar
Utflykt: Söderåsen tillsammans med Rädda Barnen Lund
19 juli 10.00 - 15.00 Klostergårdens mötesplats 8 -
Dans och musikgruppen har uppvisning
18 juli 17.00 - 18.00 Klostergårdens mötesplats, bollhallen alla åldrar
Kvällsöppet på mötesplats Klostergården
18 juli 16.00 - 20.00 Klostergårdens mötesplats 12 - 25
Rädda Barnen Lund håller i lekar ute eller inne
18 juli 13.00 - 16.00 Klostergårdens mötesplats 12 - 15
Dans och musik med Rädda Barnen Lund
18 juli 09.30 - 11.00 Klostergårdens mötesplats, bollhallen 6 - 12
Utflykt: Källbybadet med Rädda Barnen Lund
17 juli 13.00 - 16.00 Klostergårdens mötesplats 12-15
Dans och musik med Rädda Barnen Lund
17 juli 09.30 - 11.00 Klostergården, bollhallen på mötesplats klostergården 6 - 12
Bygga med Bloom
20 juli 12.00-16.00 Linero, gräsmattan vid Vikingaskolan/lekplatsen Alla åldrar
Prova på cirkus!
20 juli 12.00-16.00 Linero, gräsmattan vid Vikingaskolan/lekplatsen Alla åldrar
Fiske, ridning och paddling
19 juli 9.15-16.00 Linero, Linerogården 9-15
Utflykt till Eslövsbadet
18 juli 10.00-17.00 Linero, Linerogården 11-15
Besök av Malmö reptilcenter
18 juli 11.00 - 12.30 Norra Fäladen, borgarparkens bygglek 6 - 15
Spela minitennis med ATL
21 juli 10.00-15.00 Stadsparken, Söderlyckans skatepark 6-
Tennis med ATL
20 juli 10.00-15.00 Norra Fäladen, Tennisbanan vid Borgarparken 6-
Tennis med ATL
19 juli 10.00-15.00 Norra Fäladen, Tennisbanan vid Borgarparken 6-
Tennis med ATL
18 juli 10.00-15.00 Norra Fäladen, Tennisbanan vid Borgarparken 6-
Tennis med ATL
17 juli 10.00-15.00 Norra Fäladen, Tennisbanan vid Borgarparken 6-
Stadsodling i Stadsparken
21 juli 13.00-16.00 Stadsparken, Söderlyckans Skateboardpark Alla åldrar
Prova på stadsodling
19 juli 17.00-19.00 Linero, Linerogården Alla åldrar
Nycirkusworkshop
22 juli 12.00-16.00 Stadsparken, lekplatsen Alla åldrar
Nycirkusworkshop
20 juli 12.00-16.00 Linero, lekplatsen/gräsmattan vid Vikingaskolan Alla åldrar
Nycirkusworkshop
19 juli 12.00-16.00 Norra Fäladen, Borgarparkens lekplats Alla åldrar
Nycirkusworkshop
18 juli 12.00-16.00 Genarp, Genarpsbadet Alla åldrar
Utflykt från byarna till Tosselilla
21 juli ca 8.45-18.00 Se uppsamlingsplatser nedan 9-15
Designa din egen tröja och pyssla loss
20 juli 13.00-19.00 Veberöd, Veberöds fritidsgård 6-15
Spontanaktivitet
19 juli 13.00-17.00 OBS! Ny plats: Sandbybadet, Södra Sandby 6-15
Pysseltältet
18 juli 13.00-17.00 Genarp, Genarpsbadet 6-15
De unga mästerkockarna
17 juli 13.00-20.00 Dalby, Allaktivitetshuset 6-15
Parkour
20 juli 12.00-16.00 Linero, Vikingahallen 6-15
Brädspelskväll
20 juli 16.00-20.00 Norra Fäladen, Borgarparkens Bygglek 6 - 15
Bootcamp i Brunnshög
19 juli 18.00-19.00 Brunnshögs Kojskog 15 -
Sommarlovsbio: Heartstone
19 juli 15.30 Kyrkogatan 3, Kino 11-
Utflykt: stapelbäddsparken
19 juli 09.00 - 14.00 Stadsparken, söderlyckans skatepark 12 -
Högläsning i Sagans stad
18 juli 14.00-14.30 Lund, Stadsbiblioteket 3-
Manga- och låtskrivarworkshop
18 juli 14.00-16.00 Klostergården, Biblioteket Se infotexten!
Manga- och låtskrivarworkshop
17 juli 13.00-16.00 Lund, Stadsbiblioteket 8-15
Sommarsagor i Borgarparken
18 juli 10.00-11.00 Norra Fäladen, Borgarparken vid biblioteket 1-5
Sommarbokfika
19 juli 15.00-16.00 Norra Fäladen, Biblioteket 6-16 år
Queerskate
21 juli 15.30-17.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Queerskate
18 juli 18.00-20.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Pysselfredag
21 juli 11.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Utflykt: Naturum Skrylle
20 juli 09.00 - 16.00 Norra Fäladens fritidsgård 7 -
Wobbly ladder i stadsparken
21 juli 09.00 - 17.00 Stadsparken, Söderlyckan 6 -
Bygg med Bloom och testa på nycirkus
22 juli 12.00 - 16.00 Stadsparkens lekplats Alla åldrar
Bygg med Bloom och testa på nycirkus
18 juli 12.00 - 16.00 Genarp, badet Alla åldrar
Bygg med Bloom och testa på nycirkus
19 juli 12.00 - 16.00 Norra Fäladen, Borgarparkens bygglek Alla åldrar
Bygg med Bloom och testa på nycirkus
20 juli 12.00 - 16.00 Linero, lekplatsen/gräsmattan vid Vikingaskolan Alla åldrar
Bygg med Bloom och testa på nycirkus
21 juli 12.00-16.00 Stadsparkens lekplats Alla åldrar
Manga- och låtskrivarworkshop
17 juli 10.00 - 12.00 Dalby bibliotek Se infotexten!
Manga- och låtskrivarworkshop
18 juli 10.00 - 12.00 Stångby bibliotek Se infotexten!
Manga- och låtskrivarworkshop
19 juli 14.00 - 16.00 Genarp, Bibliotek 8+
Manga- och låtskrivarworkshop
20 juli 10.00 - 12.00 Veberöds bibliotek Se infotexten!
Manga- och låtskrivarworkshop
20 juli 14.00 - 16.00 Södra Sandbys bibliotek Se infotexten!
Amerikansk fotboll
17 juli 12.45-15.00 Klostergården, plaskdammen/fontänen 8-14
Superfredag i stadsparken!
21 juli 11.00 - 16.00 Stadsparken Alla åldrar
Aktivitet Dag Tid Område Ålder
Picknickdans: New york dance
28 juli 19.00 - 21.30 Stadsparken, dansbanan Alla åldrar
Bumperballs i stadsparken
28 juli 13.00 - 15.00 Stadsparken, Söderlyckan 8 -
Testa på karate & grill
26 juli 15.00 - 18.00 Stadsparken, gröningen vid lekparken 7 -
Testa Graffiti på Söderlyckan
29 juli 13.00 - 15.00 Stadsparken, söderlyckan 8 -
Superfredag i Stadsparken
28 juli 11.30-16.00 Stadsparken Alla åldrar
Utflykt till Laserdome
27 juli 12.30-17.00 Linero, Linerogården 11-15
Övernattning i Skrylle
25-26 juli 13.30- Linero, Linerogården 10-13
Göra glass!
24 juli 15.00-17.00 Linero, Linerogården Alla åldrar
FIFA-turnering
27 juli 16.30-20.00 Norra Fäladen, Fäladsgården 6-15
Bumperballs kommer till Linero
24 juli 13.00-16.00 Linero, fotbollsplanen vid Linerogården 10-15
Utflykt: Högevallsbadet
25 juli 12.30-16.00 Norra Fäladen, Borgarparkens Bygglek 8-15
Bollspel och lek
24 juli 12.00-16.00 Norra Fäladen, Fäladshallen 6-15
Utflykt: Fotbollsgolf
26 juli 12.30 - 16.30 Norra Fäladen, borgarparkens bygglek 10 - 15
Spela minitennis med ATL
28 juli 11.00-15.00 Stadsparken, Söderlyckans skatepark 6-
Tennis med ATL
27 juli 10.00-15.00 Klostergården, Tennisbanan vid Sunnanväg 6-
Tennis med ATL
26 juli 10.00-15.00 Klostergården, Tennisbanan vid Sunnanväg 6-
Tennis med ATL
25 juli 10.00-15.00 Klostergården, Tennisbanan vid Sunnanväg 6-
Tennis med ATL
24 juli 10.00-15.00 Klostergården, Tennisbanan vid Sunnanväg 6-
Stadsodling i Stadsparken
28 juli 13.00-16.00 Stadsparken, Söderlyckans Skateboardpark Alla åldrar
Prova på stadsodling
26 juli 17.00-19.00 Linero, Linerogården Alla åldrar
Nycirkusworkshop
28 juli 13.00 - 16.00 Stadsparken, söderlyckan Alla åldrar
Nycirkusworkshop
27 juli 10.00-12.00 & 13.00-16.00 Norra Fäladen, Borgarparkens lekplats Alla åldrar
Nycirkusworkshop
26 juli 10.00-12.00 & 13.00-16.00 Södra Sandby, Sandbybadet Alla åldrar
Nycirkusworkshop
25 juli 10.00-12.00 & 13.00-16.00 Linero, klicka för mer info! Alla åldrar
Nycirkusworkshop
24 juli 10.00-12.00 & 13.00-16.00 Dalby, Dalbybadet Alla åldrar
Superfredag i Södra Sandby
28 juli 18.00-22.00 Södra Sandby, Sandbybadet Efter 20.00 - från 12 år
Mermaiding – prova på att simma som en sjöjungfru och sjöjungman
27 juli 13.00-17.00 Veberöd, Veberödsbadet 6-15
Mermaiding – prova på att simma som en sjöjungfru och sjöjungman
26 juli 13.00-17.00 Södra Sandby, Sandbybadet 6-15
Mermaiding – prova på att simma som en sjöjungfru och sjöjungman
25 juli 13.00-17.00 Genarp, Genarpsbadet 6-15
Mermaiding – prova på att simma som en sjöjungfru och sjöjungman
24 juli 13.00-17.00 Dalby, Dalbybadet 6-15
Intensivträning i Brunnshög
26 juli 18.00-19.00 Brunnshögs Kojskog 15 -
Utflykt: stapelbäddsparken
27 juli 12.00 - 17.00 Stadsparken, söderlyckans skatepark 12 -
Sagostund: Fiskaren och hans hustru
27 juli 15.00-15.30 Lund, Stadsbiblioteket 4-
Sommarsagor i Borgarparken
25 juli 10.00-11.00 Norra Fäladen, Borgarparken vid biblioteket 1-5
Skateskola
28 juli 12.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Skateskola
27 juli 12.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Skateskola
26 juli 12.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Skateskola
25 juli 12.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Skateskola
24 juli 12.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Queerskate
28 juli 15.30-17.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Queerskate
25 juli 18.00-20.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Pysselfredag
28 juli 11.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Prova på Street art!
28 juli 16.00-19.00 Södra Sandby 6-15
SKROT - musiklabb
28 juli 14.00-16.00 Linero, vid gräsplanen 6-12
Battle of the park - Vattenkrig
28 juli 13.00-15.00 Stadsparken, Söderlyckan 10-13
SKROT - konsert & prova-på
28 juli 10.00 - 11.15 Råbysjön 3-12
SKROT - musiklabb
27 juli 14.00-16.00 Norra Fäladen, Borgarparkens bygglek 6-12
Prova på Street art!
27 juli 13.00-16.00 Veberöd 6-15
Bildkonst/grafik
27 juli 13.00-16.00 Mötesplats Klostergården 6-15 år
SKROT - Konsert & prova-på
27 juli 10.00-11.15 Genarp, biblioteket 3-12
Kvällsdopp, musik, grill och turneringar
26 juli 18.00-21.00 Veberödsbadet 10-
SKROT - musiklabb
26 juli 14.00-16.00 Veberöd, Idalagården 8-
Prova på Street art!
26 juli 13.00-16.00 Stadsbiblioteket 6-15
SKROT - konsert & prova-på
26 juli 10.00-11.15 Gunnesbo, Bostället 3-12
SKROT - musiklabb
25 juli 14.00-16.00 Klostergården, Aktivia 8-15
Prova på afrodans med Käthe Nkembo
25 juli 13.30-16.00 Mötesplats Klostergården 6-15
SKROT - konsert & musiklabb
29 juli 14.00-15.30 Stadsparken, dansbanan 3-12
SKROT - konsert & prova-på
25 juli 10.00-11.15 Stångby, församlingshemmets trädgård 3-12
Prova på Street art
25 juli 13.00-16.00 Biblioteket, Väster 6-15
Prova på Street art!
24 juli 13.00-16.00 Dalby, Dalbybadet 6-15
Amerikansk fotboll
24 juli 12.45 - 16.00 Klostergården, plaskdammen/fontänen 8-14
Aktivitet Dag Tid Område Ålder
Öppet på mötesplatsen Klostergården
3 augusti 10.00 - 17.00 Klostergårdens mötesplats 10 -
Inställt! Utflykt: äventyrsgolf i Malmö
3 augusti 12.30 - 15.00 Klostergårdens mötesplats 10 -
Utflykt Jump
3 augusti 13.00-17.30 Linero, Linerogården 10-15
Kakbak
3 augusti 10.00-12.30 Linero, köket på Linerogården Alla åldrar
Fluffy slime-verkstad
2 augusti 15.00-17.00 Linero, pysselrummet på Linerogården Alla åldrar
Gör din egen pin
2 augusti 13.00-15.00 Linero, pysselrummet på Linerogården Alla åldrar
Utflykt till Busfabriken
1 augusti 10.00-17.00 Linero, Linerogården 8-14
Lär dig skate med Zozan och William
31 juli 13.00-17.00 Linero, Linerogården Alla åldrar
Testa på street-art
31 juli 13.00-17.00 Linero, Linerogården Alla åldrar
Utflykt: Havsfiske
1 augusti 08.00 - 14.30 Norra Fäladen, samling vid borgarparken 8 - 15
Utflykt: äventyrsparken i Sövde
31 juli 11.30 - 17.00 Norra Fäladen, borgarparken 8 - 15
Ponnyridning i Veberöd
3 augusti 10.30 - 12.00 Veberödsbadet, utanför 6 -
Utflykt till Superfredag i Stadsparken
4 augusti 11.00- Dalby, vid Allaktivitetshuset 9-
Crocket
3 augusti 10.00-16.00 Veberöd, Vid Veberödsbadet Alla åldrar
Vattenkrig/grillning/fotboll
2 augusti 12.00-17.00 Södra Sandby, Sandbybadet 6-15
Utflykt Wakeboard Malmö
1 augusti 11.45-17.00 Genarp, Fritidsgården 9-15
Utflykt Urban Beach Malmö
31 juli 10.00-17.00 Dalby, Allaktivitetshuset 11-
Utflykt: Jump
3 augusti 12.30-17.00 Norra Fäladen 8-15
Spela minitennis med ATL
4 augusti 10.00-15.00 Stadsparken, Söderlyckans skatepark 6-
Tennis med ATL
3 augusti 10.00-15.00 Klostergården, Tennisbanan vid Sunnanväg 6-
Tennis med ATL
2 augusti 10.00-15.00 Dalbybadet 6-
Tennis med ATL
1 augusti 10.00-15.00 Klostergården, Tennisbanan vid Sunnanväg 6-
Tennis med ATL
31 juli 10.00-15.00 Klostergården, Tennisbanan vid Sunnanväg 6-
Prova på stadsodling
2 augusti 17.00-19.00 Linero, Linerogården Alla åldrar
Nycirkusworkshop
2 augusti 10.00-12.00 & 13.00-16.00 Norra Fäladen, Borgarparkens lekplats Alla åldrar
Nycirkusworkshop
1 augusti 10.00-12.00 & 13.00-16.00 Linero Alla åldrar
Nycirkusworkshop
31 juli 13.00-16.00 Klostergården, Mötesplatsen Alla åldrar
Bootcamp i Brunnshög
2 augusti 18.00-19.00 Brunnshögs Kojskog 15 -
Yoga i Brunnshög
2 augusti 15.00-16.00 Brunnshögs Kojskog 15 -
Sommarlovsbio: Havets sång
2 augusti 15.00 Kyrkogatan 3, Kino 7-
Sagostund: Bockarna Bruse på badhuset
3 augusti 10.00-10.40 Lund, Stadsbiblioteket 3-
Sommarbokfika
2 augusti 15.00-16.00 Norra Fäladen, Biblioteket 6-16 år
"Tie-Dye Thursday" Batik
3 augusti 11.00-18.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Queerskate
4 augusti 15.30-17.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Queerskate
1 augusti 18.00-20.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Pysselfredag
4 augusti 11.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Swing Tarturo: Jazzkattsväng
5 augusti 14.00 - 15.00 Stadsparken, dansbanan 3 -
Swing Tarturo: Jazzkattsväng
4 augusti 14.00 - 15.00 Gunnesbo, Bostället 3 -
Swing Tarturo: Jazzkattsväng
4 augusti 10.00 - 11.00 Norra Fäladen, byggleken 3 -
Swing Tarturo: Jazzkattsväng
3 augusti 14.00 - 15.00 Veberöd, Idalagården 3 -
Swing Tarturo: Jazzkattsväng
3 augusti 10.00 - 11.00 Genarp, biblioteket 3 -
Swing Tarturo: Jazzkattsväng
2 augusti 14.00 - 15.00 Dalby, Eginogården 3 -
Swing Tarturo: Jazzkattsväng
2 augusti 10.00 - 11.00 Södra Sandby, parken vid Fästan 3 -
Prova på afrodans med Käthe Nkembo
1 augusti 13.00 - 16.00 Klostergårdens mötesplats 6 - 15
Stockholm street festival
3 augusti 14.00 - 19.00 Stortorget Alla åldrar
Prova på Street art!
1 augusti 13.00-16.00 Norra Fäladen 6-15
Prova på Street art!
4 augusti 13.00-16.00 Stadsparken 6-15
Prova på Street art!
2 augusti 13.00-16.00 Klostergården 6-15
Prova på Street art!
31 juli 13.00-16.00 Linero, Linerogården 6-15
Amerikansk fotboll
31 juli 12.45 - 16.00 Klostergården, plaskdammen/fontänen 8-14
Aktivitet Dag Tid Område Ålder
Grand finale: lovilundhäng!
13 augusti 12.00 - 18.00 Stadsparken Alla åldrar
Grand finale: prova på skate
13 augusti 14.00 - 16.00 Stadsparken, söderlyckan Alla åldrar
Grand finalie: prova på nycirkus
13 augusti 14.30 - 17.30 Stadsparken, vita scen Alla åldrar
Superfredag
11 augusti 11.00 - 16.00 Stadsparken, söderlyckan Alla åldrar
Filmkväll på borgarparken
10 augusti 16.00 - 20.00 Norra Fäladens bygglek 11 - 15
Öppet på klostergårdens mötesplats
10 augusti 13.00 - 17.00 Klostergårdens mötesplats 12 -
Öppet på klostergårdens mötesplats
8 augusti 13.00 - 20.00 Klostergårdens mötesplats 12 -
Prova skate
7 augusti 13.00 - 17.00 Stadsparken, söderlyckan Alla åldrar
Utflykt till Söderlyckan
8 augusti 12.30 - 17.00 Norra Fäladen, borgarparkens bygglek 10-15
Alpackavandring
10 augusti 15.00-20.00 Linero, Linerogården 10-15
Fotboll på Linero
10 augusti 13.00-15.00 Linero, Fotbollsplanen vid Linerogården Alla åldrar
Volleybollturnering och glass
7 augusti 13.00-16.00 Linero, Linerogården Alla åldrar
Måla manga med street art
9 augusti 13.00 - 16.00 Dalby bibliotek 8 -
Måla manga med street art
8 augusti 13.00 - 16.00 Lineros fritidsgård 8 -
Anty
12 augusti 16.00 - 17.00 Stenkrossen Alla åldrar
Jireel
13 augusti 19.30 - 20.30 Stadsparken, vita scenen Alla åldrar
BYANYMEANS
13 augusti 18.00 - 19.00 Stadsparken, vita scenen Alla åldrar
Inställt: Lund Skate Open
13 augusti 13.00 - 21.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Barnfesten på mejeriet
13 augusti 13.00 - 15.00 Stadsparken, Mejeriet 2 - 8
Superfredag i Veberöd
11 augusti 17.00-21.00 Veberöd, Veberödsbadet Efter 20.00 - från 12 år
Bumberball och grillning
10 augusti 13.00-17.00 Veberöd, vid Veberödsbadet 10-
Bumberball och grillning
9 augusti 13.00-17.00 Södra Sandby, Sandbybadet 10-
Bumberball och grillning
8 augusti 13.00-17.00 Genarp, vid fritidsgården 10-
Bumberball och grillning
7 augusti 13.00-17.00 Dalby, Dalbybadet 10-
Utflykt: Laserdome
7 augusti 12.30-16.00 Norra Fäladen 8-15
Barnträning i Brunnshög
12 augusti 15.00-16.00 Brunnshögs Kojskog 7 - 9
Provsmaka honung i Brunnshög
12 augusti 14.00-15.00 Brunnshögs Kojskog Alla åldrar
Familjeträning i Brunnshög
9 augusti 18.00-19.00 Brunnshögs Kojskog 6 -
Skrivarkurs för unga
11 augusti 10.00-16.00 Lund, Stadsbiblioteket 14-20
Skrivarkurs för unga
9 augusti 10.00-16.00 Lund, Stadsbiblioteket 14-20
Skrivarkurs för unga
10 augusti 10.00-16.00 Lund, Stadsbiblioteket 14-20
Queerskate
11 augusti 15.30-17.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Queerskate
8 augusti 18.00-20.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Pysselfredag
11 augusti 11.00-14.00 Stadsparken, Söderlyckans skateboardpark Alla åldrar
Utflykt till Tosselilla sommarland
9 augusti 08.15 - 17.00 Norra Fäladens Borgarparkens bygglek 10-15
Utflykt till Tosselilla sommarland
9 augusti 08.15 - 17.00 Lineros fritidsgård 10-15
Utflykt till Tosselilla sommarland
9 augusti 08.45-17.00 Klostergårdens mötesplats 10-15
Amerikansk fotboll
7 augusti 12.45 - 16.00 Klostergården, plaskdammen/fontänen 8-14
Aktivitet Dag Tid Område Ålder
Sommarlovsbio: Oskars Amerika
16 augusti 14.30 Kyrkogatan 3, Kino 7-

Kontakt

Kultur- och fritidsförvaltningen

Besöksadress: Stora Södergatan 47, Lund
Telefon (växel): 046-359 50 00
E-post: kultur-fritid@lund.se