Studie- & yrkesvägledare

På Polhemskolan finns sex studie- och yrkesvägledare (SYV). Har du en kortare fråga av allmän karaktär kan du vända dig till vem du vill av oss. Kontakta annars SYV som arbetar mot just ditt program, se nedan.

Samhällsvetenskapsprogrammet

Anita Berggren
Byggnad 8, 8110
Telefon: 046-359 73 19
E-post:anita.berggren@lund.se 


Naturvetenskapsprogrammet samt Hippologigymnasiet

Connie Carlson
Byggnad 8, rum 8111
Telefon: 046-359 73 48
E-post: connie.carlson@lund.se
Alla årskurser NA-A, B, C, D, E, ID, IH, HN

och

Lars Johansson
Byggnad 3, rum 3005
Telefon: 046-359 78 77/0729-87 82 25
E-post:lars.johansson3@lund.se
Alla årskurser NA-MA/FY (spetsutbildningarna i fysik och matematik)

Teknikprogrammet och Hantverksprogrammet (frisör)

Tanja Olsson
Byggnad 2
Telefon: 046-359 73 52
E-post:tanja.olsson@lund.se

Ekonomiprogrammet

Kristina Wallentin
Telefon: 046-359 73 57
E-post: kristina.wallentin@lund.se 

SPRI

Victor Holmgren
Byggnad 7, rum 8239
Telefon:046-3596123/0734-485355
E-post: victor.holmgren@lund.se

4-årigt Samhällsvetenskapsprogram

Lars Johansson
Byggnad 3, rum 3005
Telefon: 046-359 78 77/0729-87 82 25
E-post:lars.johansson3@lund.se

Kontakt

Polhemskolan

Besöksadress: Trollebergsvägen 41, Lund
Telefon reception: 046-359 73 10

Öppettider reception: vardagar 08–15

Polhemskolan

Adress
Trollebergsvägen 41
Box 41
221 00 Lund

Telefonnummer
046-359 73 10
Öppen skoldagar 08.00-15.00

E-post
polhemskolan@lund.se

Kontakta oss

E-post
lunds.kommun@lund.se

Telefonnummer
046-359 50 00

Öppettider
Måndag–torsdag: 08–17
Fredag: 08-16
Avvikande öppettider