Elevhälsans medicinska insats/skolhälsovård

Skolhälsovården finns i byggnad 7.

Skolläkare (Tid beställs genom skolsköterskorna)
Louise Kindgren
Maria Gripemark
Ingrid Plantin
Magdalena Vesterberg

Skolsköterska för EK
Carina Persson
Telefon: 046-359 73 20
E-post: carina.persson2@lund.se

Skolsköterska för NA-A, B, D, ID, IH/HN 
Marie Wilson
Telefon: 046-359 73 28
Epost: marie.wilson@lund.se

Skolsköterska för NA-C, E, MA/FY-spets samt SA4 
Sara Sjunnesson
Telefon: 046-359 39 62
E-post: sara.sjunnesson@lund.se

Skolsköterska för TE, HV
Birgitta Langås
Telefon: 046-359 73 35
Epost: birgitta.langas@lund.se

Skolsköterska för SPRI
Ingrid Månsson Sandborgh
Telefon: 046-359 45 99
Epost: ingrid.sandborgh@lund.se

Skolsköterska för SA
Cecilia Ljung
Telefon: 046-359 45 97
E-post: cecilia.ljung@lund.se

Relaterad information

Kontakt

Polhemskolan

Besöksadress: Trollebergsvägen 41, Lund
Telefon reception: 046-359 73 10

Öppettider reception: vardagar 08–15

Polhemskolan

Adress
Trollebergsvägen 41
Box 41
221 00 Lund

Telefonnummer
046-359 73 10
Öppen skoldagar 08.00-15.00

E-post
polhemskolan@lund.se

Kontakta oss

E-post
lunds.kommun@lund.se

Telefonnummer
046-359 50 00

Öppettider
Måndag–torsdag: 08–17
Fredag: 08-16
Avvikande öppettider