Nyckelpersoner

Lunds skolor och förskolor deltar i utvecklingsarbetet Gröna skolgårdar med nyckelpersoner i ett nätverk, som besitter en stor kollektiv kunskap och erfarenhet. Nyckelpersonerna inbjuds varje termin till praktiskt inriktade fortbildningsträffar, arrangerade av Naturskolan i Lund.

Förteckning över nyckelpersoner:

Förskolor:

Annegården

Tomas Jönsson

046 35 80 76

Annegården

Pernilla Thonstedt

046 35 80 76

Backen

Caiza Rönnqvist

046 35 80 37

Backen

Lilian Wulf

046 35 80 39

Blåklinten

Anna Lehtipalo

046 35 89 35

Blåtunga

Lars GR Nilsson

046 35 51 54

BMSL förskola

Irena Frejno Andersson

0708 14 42 37

Barnens Hus

Marianne Bengtsson

Lilla Barnens Hus

Liselott Svärd

046 13 25 79

Björkbacken

Maria Roos

046 35 89 47

Björkbacken

Eva Wallner

046 35 89 47

Bokskogens Montessori

Malin Hansson

046 20 01 82

Djingis Khan

Helena Järpling

046 35 89 12

Enestugan

Sandra Sjöström

046 35 66 62

Fornborgen

Christina Bliander

046 35 54 72

Forsbergs Minne

Sylvia Balisova

046 35 56 69

Framtiden

Anna Lantz

046 12 72 10

Framtiden

Atiye Gultekin

046 12 72 10

Framtiden

Anny Carvajal

046 12 72 10

Freinet

Susanne Andersson

046 15 81 84

Fågel blå

Sara Persson

046 35 83 82

Grynmalargården

Marie Olofsson

046 35 62 21

Grynmalargården

Lena Strandqvist

046 35 62 21

Hagen

Josefin Heed

046 35 89 69

Hallonbacken

Birgitta Engdahl

046 35 73 72

Hans o Greta

Tina Busch

046 35 84 09

Hans o Greta

Karim Behm

046 35 84 09

Holken

Sara Berling

046 35 80 15

Hyddan

Ulrika Wallin

046 35 92 32

Hyddan

Berit Nilsson

046 35 92 33

Häckeberga förskola

Carina Wåhlin

046 359 44 16

Kossan föräldrakooperativ

Elisabeth Komstedt

0769-49 40 37

Källbyängar förskola

Ann-Kristin Lilja

046 35 89 06

Körsbäret

Charlotta Westin

046 35 77 86

Ladugårdsmarken

Lena Dik

046 35 65 82

Ladugårdsmarken

Ulrika Forslind

046 35 65 79

Lammet

Mathilda Severinsson

046 35 73 08

Lantstället

Anja Persson

046 588 56

Lergöken

Marie Nilbecker

046 35 84 55

Lergöken

Annika Sjöberg

046 35 84 56

Lergöken

Susanne Duelund

046 35 84 58

Lönneberga

Marie Clemensson

046 35 84 78

Lönnen

Maria Rygaard

046 35 77 82

Måsen

Asifa Mehmedagic

046 35 65 23

Nyponbacken

Refik Licina

046 35 89 89

Orkesterparken

Angelica Leth

046 359 44 04

Orkesterparken

Elise Sarrimo

046 359 44 04

Paradisets Montessori

Kristina Nilsson

046 511 11

Parkstugan

Mia Malmqvist

046 35 89 77

Plåstret

Eva Stigbrant-Larsson

046 15 19 60

Plåstret

Agneta Bengtsson

046 15 19 60

Prenneelvan

Cecilia Clark

046 35 57 76

Pysslingfsk Snorre

Christina Sjöström

046 32 97 70

Rapphönan

Tove Schrödl

046 35 82 61

Rapphönan

Gunilla Mårtensson

046 35 82 56

Rida Ranka

Annica Janz

046 35 59 59

Rida Ranka

Carina Berkhuizen

046 35 84 98

Rosa TornetMontessori

Karin Gredegård

0709 21 77 74

Röda stugan

Ioannis Zambas

046 35 56 78

Saltkråkan

Lars Leinonen

046 359 64 00

Solbacken

Elsa Tornhill

046 35 89 52

Spelmannen

Boel Teljemo

046 35 41 04

Stinsen

Marie Persson

046 35 58 56

Stinsen

Sara Bergström

046 35 58 56

Stormhatten

Catrine Carsten

046 35 81 14

Stormhatten

Jeannette Engdahl

046 359 42 81

Stormhatten

Emma Wollmark

046 35 80 61

Tegelstugan

Alexandra Dahlbäck

046 35 89 83

Tegelstugan

Henriette Winding Lundberg

046 35 89 83

Tofsvipan

Britt-Marie Nilsson

046 14 52 15

Tofsvipan

Helena Axner

046 14 52 15

Torna Hällestad

Jenny Dellson

046 35 66 02

Tornastugan

Marléne Malm

046 35 80 71

Tunastugan

Maria Bengtsson

046 35 83 09

Tvärflöjten

Christina Sjöström

046 35 57 83

Tåget

Ebba Mikkelsen

046-35 80 41

Tåget

Lisa Åkerman

046-35 73 98

Ulrikedal

Anna Stensson Gunge

046 35 56 88

Uroxen

Yvonne Olsson

046 35 80 31

Vildanden

Soraya Osathanonda

046 35 56 90

Vildanden

Madeleine Wennerström

046 35 56 90

Vinden

Annika Ronnle

046 35 57 72

Vinden

Lotta Oredsson

046 35 57 72

Väderleken

Kenneth Petersson

046 35 89 28

Ängslyckan

Elisabeth Mårtensson

046 359 47 19

Östertulls Montessori

Liselotte Stoltz Nilsson

046 35 84 08

Östra Möllagård

Rose-Marie Jonsson

046 35 77 80

Östra Möllagård

Margareta Nilsson

046 35 77 09

Skolor:

Backaskolan

Mari Håkansson

046 35 82 85

Byskolan

Anna Heskebeck

046 35 77 50

Byskolan

Gabriella Westerlund

046 35 77 40

Byskolan

Agnetha Ögren

046 35 77 40

Byskolan

Åsa Jönsson

046 35 77 40

Byskolan

Jenna Källberg

046 35 77 40

Delfinskolan

Pernilla Sandgren

046 35 59 47

Delfinskolan

Christina Barnell

Flygelskolan

Mats Fahlander

046 35 75 02

Flygelskolan

Eva Fülcher

046 35 75 02

Ekelundskolan, Lsr

Pär Sundström

046 35 78 48

Freinetskolan

Elisabeth Zätterström

046 13 79 29

Fågelskolan

Lena Nylin

046 35 75 44

Fågelskolan

Ylva Rosborg

046 35 75 44

Fågelskolan

Cecilia Nettestad

Fågelskolan/Gråsparven

Royne Nilsson

0738 350052

Fäladsgården

Marianne Carlsén

046 35 74 18

Fäladsgården

Anna Sjöö

046 35 75 69

Fäladsskolan

Christina Ulfsparre Robertsson

Gunnesboskolan

Susanne Winberg

046 35 75 60

Gunnesboskolan

Linda Järvelid

046 35 57 49

Hagalundskolan

Karolina Lindahl Eriksson

046 35 79 24

Hagalundskoan

Gunilla Karlsson

046 35 79 24

Hubertusgården

Erik Lindeblad

Håstad skola

Vera Wadströmer

046 35 72 70

Häckebergaskolan

Gill Frostander

046 35 89 60

Häckebergaskolan

Jonas Nilsson

046 35 89 59

Idalaskolan

Siv Hansson

046 280 93 77

Idalaskolan

Carina Borglund

046 35 89 98

Järnåkraskolan

Pelle Persson

046 35 72 01

Killebäckskolan

Anders Thorssell

046 53 77 12

Klostergårdskolan

Jeanette Winberg Andreasen

046 35 64 43

Kulparkskolan

Annette Olsson

046 359 45 39

Ladugårdsmarkens skola

Kerstin Svensson

046 35 84 51

Lerbäckskolan

Maria Neymark

046 35 56 05

Lerbäckskolan

Ollie Gustafsson

046 35 56 55

Munspelets skola

Tove Nilhberg

046 35 56 71

Mårtenskolan

Annette Ranevi

046 35 75 15

Mårtenskolan

Sara Länk

046 35 75 15

Mårtenskolan

Ann-Christine Hultberg

046 35 75 15

Nya Almelundskolan

Bo Andersson

046 35 78 54

Oscarskolan

Monica Aldén

046 35 72 60

Polhemskolan

Per-Magnus Roxström

046 35 73 18

Prästängsskolan

Vera Wadströmer

046 35 72 70

Revinge skola

Eva Eliasson

046 35 77 51

Stenröseskolan

Katja Ambrazaitis

046 359 99 66

Svaleboskolan

Birgitta Möller

046 35 75 92

Svaleboskolan

Anneli Larsson

046 35 75 92

Torna Hällestad skola

Mats Bruhn

046 35 66 01

Tunaskolan

Katarina Ingelsgård

046 35 76 98

Tunaskolan

Miguel Morales

046 35 56 68

Uggleskolan

Kerstin Blom

0722-152615

Uggleskolan

Anita Lundwall-Nilsson

0705-283013

Uggleskolan

Malin Sahlé

046 35 77 37

Vallkärra skola

Vera Wadströmer

046 35 72 70

Vallkärra skola

Marie Caldemo

Vegalyckan

Lena Olander

046 35 72 25

Vegalyckan

Cecilia Eklund

046 35 72 25

Vikingaskolan

Jeanette Persson

046 35 78 49

Vikingaskolan

Jörgen Linder

046 35 70 06

Vikingaskolan

Kristina Gustavsson

046 35 78 49

Vårfruskolan

Patrik Bark

046 35 71 83

Önneslövs skola, Lsr

Tommy Lundstedt

046 35 79 30

Österskolan

Carin Hamn

0707 18 99 57

Östra Tornskolan

Maria Bernhad

046 35 59 89

Övriga resurser:

Movium

Titti Olsson

040 41 52 13

Naturskolan

Anders WångeKjellsson

046 35 70 60

Naturskolan

Carolina Lindeblad

046 35 70 60

Naturskolan

Eva Persson

046 35 70 60

Naturskolan

Anna Ekblad

046 35 70 60

Park o naturkontoret

Christina Persson

046 359 74 60

Sankt Hansgården

Lennart Pranter

046 35 53 20

Faktaansvarig: Naturskolan

Lunds kommun

Telefonnummer
046-359 50 00

Öppettider för medborgarcenter
Måndag–torsdag: kl. 08–17
Fredag: kl. 08–16
Dag före röd dag: kl. 08–15

Organisationsnummer
212000-1132

Naturskolan

Besöksadress
Observatorieparken
Svanegatan 9, Lund

Postadress
Box 41
221 00 Lund

Telefonnummer
046-359 70 60

E-post
naturskolan@lund.se

> Naturskolan på en karta