Nyckelpersoner

Lunds skolor och förskolor deltar i utvecklingsarbetet Gröna skolgårdar med nyckelpersoner i ett nätverk, som besitter en stor kollektiv kunskap och erfarenhet.

Vad innebär det att vara nyckelperson?

Tanken är att nyckelpersonerna ska vara utvecklingsagenter och bidra till att förankra utvecklingen på den egna skolan/förskolan genom att t.ex. sprida kunskap och erfarenheter vidare, samt initiera och samordna enhetens eget utvecklingsarbete.

Nyckelpersonerna bjuds varje termin in till praktiskt inriktade fortbildningsträffar, arrangerade av Naturskolan i Lund.

Även skolledare är naturligtvis välkomna som nyckelpersoner!

Nedan listar vi vilka skolor och förskolor som har nyckelpersoner. Tveka inte att kontakta dem för inspiration och utbyte när det gäller skolgårdsutveckling!

Vill du vara nyckelperson för din skola/förskola, kontakta oss! naturskolan@lund.se

Förteckning över nyckelpersoner i kommunen

Enhet (skola/förskola) Namn E-postadress
Almbacken o Fågelsångs fsk Rickard Nilsson rickard.nilsson3@lund.se
Almbackens förskola Emma Johnsson emma.johnsson2@lund.se
Björkbacken Helena Elmqvist helena.elmqvist@lund.se
Blåtunga förskola Lars Nilsson lars.nilsson4@lund.se
Byskolan Anna Heskebeck anna.heskebeck2@lund.se
Byskolan Gabriella Westerlund gabriella.westerlund@lund.se
Delfinskolan Pernilla Sandgren pernilla.sandgren@lund.se
Delfinskolan Mari-Louise Svensson marilouise.svensson@lund.se
Ekelundskolan, Lsr Pär Sundström par.sundstrom@lund.se
Flygelskolan Mats Fahlander mats.fahlander@lund.se
Fsk Måsen Asifa Mehmedagic  asifa.mehmedagic@lund.se
Fågel Blå Sara Persson sara.persson@lund.se
Fågel Blå Hanna Adolfsson hanna.adolfsson@lund.se
Fågel Blå avd Rödhaken Lotta Oredsson liselott.oredsson@lund.se
Fågel Blå/Vildanden Janåke Lundqvist janake.lundqvist@lund.se
Fågelskolan Royne Nilsson nexkhuul@hotmail.com
Fågelskolan F-3 Cecilia Nettestad Cecilia.nettestad@lund.se
Fågelsångs förskola Anna-Maria Rydman annamaria.rydman@lund.se
Fäladsgården Tommy Wendel tommy.wendel@lund.se
Fäladsskolan Valdemar Mejstad valdemar.mejstad@lund.se
Förskolan Uarda Christina Mårtensson christina.martensson@lund.se
Genarps skola Pia Gustafsson pia.gustafsson3@lund.se
Genarps skola Johanna Sjöberg johanna.sjoberg@lund.se
Genarps skola Jörgen Andersson jorgen.andersson@lund.se
Gunnesboskolan  Susanne Winberg susanne.vinberg@lund.se
Gunnesboskolan 7-9 Pernilla Vesterlund pernilla.vesterlund@lund.se
Hagalundskolan Tina Kiuru tina.viktorkiuru@lund.se
Hagens förskola Siv Björk siv.bjork@lund.se
Hagens förskola Kerstin Lundin kerstiningegard.lundin@lund.se
Hallonbacken Anna Rosdal anna.rosdal@lund.se
Håstad skola Peter Persson peter.persson3@lund.se
Häckeberga Förskola Carina Wåhlin carina.wahlin@lund.se
Häckebergasskolan Gill Frostander gill.frostander@lund.se
Idala förskola Jenny Göransson jenny.goransson@lund.se
Idalaskolan Kerstin Ferbas kerstin.ferbas@lund.se
Idalaskolan Andreas Svensson andreas.svensson@lund.se
Idalaskolan Jonna Ekstrand jonna.ekstrand@lund.se
Järnåkraskolan Mikael Walles mikael.walles@lund.se
Järnåkraskolan Stefan Nilsson stefan.nilsson@lund.se
Kulparkskolan Annette Olsson annette.olsson2@lund.se
Källbyängars förskola Fredrik Bejram fredrik.bejram@lund.se
Körsbärets förskola  Christofer Persson christofer.persson@lund.se
Ladugårdsmarken Kerstin Svensson kerstin.svensson4@lund.se
Lammets förskola Mathilda Severinson mathilda.severinson@lund.se
Lammets förskola Eva Mårtensson  eva.martensson2@lund.se
Lönneberga Marie Clemensson marie.clemensson@lund.se
Målarstugans förskola Carina Olsson carina.olsson3@lund.se
Möllebackens förskola Helen Nilsson helen.nilsson3@lund.se
Möllebackens förskola Agneta Mårtensson agneta.martensson3@lund.se
Nyponbacken Helena Elmqvist helena.elmqvist@lund.se
Nyvångs fsk Cecilia Åkesson cecilia.akesson@utb.lund.se
Nyvångs förskola Ann Bruhn ann.bruhn@lund.se
Nyvångskolan 7-8 Johan Lindblad johan.lindblad@lund.se
Nyvångskolan F-3 Michael Björk michael.bjork@skola.lund.se
Orkesterparkens förskola Johanna Nilsson jessica.berggren@lund.se
Ormen Långe Anna-Maria Stenlund Gruveback anna-maria.stenlundgruveback@lund.se
Ormen Långe Ingela Hansson ingela.hansson2@lund.se
Ormen Långe/Fsk Tirfing Sari Olsson sari.himanenolsson@lund.se
Parkstugan Eva Bolmsten eva.bolmsten@lund.se
Parkstugan Elisabeth Hasche elisabeth.hasche@lund.se
Reveljen fsk Refik Licina refik.licina@lund.se
Revinge skola Anders Thorssell anders.thorssell@lund.se
Revinge skola Eva Eliasson eva.eliasson@lund.se
Rida Ranka förskola Annica Janz annica.janz@lund.se
Röda Stugan Ioannis Zambas ioannis.zambas@lund.se
Sagostundens förskola Pia Glans  pia.glans@lund.se
Sagostundens förskola Louise Ljungqvist louise.ljungqvist@lund.se
Snickarbacken Bodil Hjertvik bodil.hjertvik@lund.se
Solbacken Beatrice Jenå Westergren beatrice.jena-westergren@lund.se
Spelmannens förskola Boel Teljemo boel.teljemo@lund.se
Stenröseskolan Linnea Östergaard terese.seger@lund.se
Stinsen Kicki Nilsson kicki.nilsson@lund.se
Svaleboskolan Per-Ola Birgersson per-ola.birgersson@lund.se
Svaleboskolan 4-6 Corinne Bonder corinne.bonder@lund.se
Svaleboskolan F-3 Christina Persson christina.persson2@lund.se
Tegels Förskola Anne Dagner anne.dagner@lund.se
Tegelstugans förskola Emma Sjöström Blomberg emmamariavictoria.sjostromblomberg@lund.se
Tirfing Maria Jönsson maria.jonsson3@lund.se
Toppens förskola Lena Larsson jessica.berggren@lund.se
Torna Hällestad skola Kerstin Blom kerstin.blom@lund.se
Torna Hällestad skola Jenny Dellson jenny.dellson@lund.se
Torna Hällestad skola o fritids Mats Bruhn mats.bruhn@lund.se
Tunaskolan Miguel (Migge) Morales miguelangel.moralesaguirre@lund.se
Tunastugan förskola Maria Bengtsson annamaria.bengtsson@lund.se
Uggleskolan Rickard Nilsson rickard.nilsson3@lund.se
Uggleskolan 4-6 Heléne Henning helene.henning@lund.se
Uggleskolan F-3 Gunilla Söderberg gunilla.soderberg@lund.se
Uteförskolan Vinden Maria Lindeberg maria.lindeberg@lund.se
Vegalyckan Göran Nilsson Ralsmark goran.nilssonralsmark@lund.se
Vikingaskolan  Jenny Olsson  jenny.olsson3@lund.se
Vildanden & Fågel blå fsk Bo G Persson bo.g.persson@lund.se
Vårfruskolan Patrik Bark patrik.bark@lund.se
Vårfruskolan Marie Hannerstig marie.hannerstig@lund.se
Värpinge Skola Tommy Lundstedt tommy.lundstedt@lund.se
Ängslyckans fsk Elisabeth Mårtensson gunnelisabeth.martensson@lund.se
Österskolan Anders Thorssell anders.thorssell@lund.se
Österskolan Håkan Roslin hakan.roslin@lund.se
Östertull Montessoriförskola Liselotte Stoltz-Nilsson ostertullsmontessoriforskola@gmail.com
Östratornskolan Cecilia Reardon cecilia.reardon@lund.se
Östratornskolan Charlotte Bährner charlotte.bahrner@lund.se
Tekniska förv Park o naturavd Christina persson christina.persson@lund.se

 

Faktaansvarig: Naturskolan

Direktadress till denna sidan: https://www.lund.se/nyckelpersoner