Kontakta oss på Kulturskolan

På den här sidan hittar du kontaktuppgifter till oss som jobbar administrativt på Kulturskolan.

Expedition/administration | LedningLärare

Expedition/administration

Kontakta oss gärna med ett e-postmeddelande till kulturskolan@lund.se

Elevhantering, köfrågor, fakturafrågor, övriga frågor
Administratör Eva-Marie Fornell
Telefon:
046-359 67 12
E-post: eva-marie.fornell@lund.se

Elevhantering musikcheck, lokalbokningar
Administratör Anna Palmer
Telefon: 046-359 77 10
E-post: anna.palmer@lund.se

Administratör Cecilia Westerberg Åberg
Telefon: 046-359 67 11
E-post: cecilia.westerbergaberg@lund.se

Helgskolan & Kulturskolan PopIn
Enhetschef John Bjerkert
Telefon: 046-359 45 85
E-post: john.bjerkert@lund.se

Skånes Ungdomssymfoniorkester / SKUSO
Koordinator Hanna Lövgren
Telefon: 0730-562364
E-post: hanna.lovgren@lund.se

Nordiska Ungdomsorkestern NUO samt elevkonserter och biljettbokning skolor och förskolor
Producent Carl-Magnus Trygg
Telefon: 046-359 67 14
E-post: carl-magnus.trygg@lund.se

Lunds Stadsorkester LSO
lundsstadsorkester@lund.se

Christian Halberg
Telefon: 046-359 6715
E-post:christian.halberg@lund.se

Carl-Magnus Trygg
Telefon: 046-359 6714
E-post:carl-magnus.trygg@lund.se

Hanna Lövgren
Telefon: 0730-562364
E-post: hanna.lovgren@lund.se

IKT-ansvarig
Roger Andersson
Telefon: 046-359 67 03
E-post: roger.andersson@lund.se

Vaktmästeri och lokalvård
Verksamhetsledare Helen Olsson 
Telefon: 046-359 67 16
E-post: helen.olsson@lund.se 


Ledning

Ansvarig för undervisning i blåsinstrument, orkestrar samt administrativ chef. Lokalansvarig för Kulturskolan Lindebergska

Enhetschef Christian Halberg
Telefon: 046-359 67 15
E-post: christian.halberg@lund.se

Ansvarig för undervisning i piano samt bild, drama/teater, dans, cirkus, film och animation. Lokalansvarig för Kulturskolan Folkparken

Enhetschef Annika Kharraziha
Telefon: 046-359 53 01
E-post: annika.kharraziha@lund.se

Ansvarig för undervisning i stråkinstrument samt kör, gitarr, elbas, slagverk och blockflöjt. Lokalansvarig för Kulturskolan Allaktivitetshuset Dalby och Gårdshuset.

Enhetschef John Bjerkert
Telefon: 046-359 45 85
E-post: john.bjerkert@lund.se


Lärare

Här kan du kontakta våra lärare