Kontakta oss på Kulturskolan

På den här sidan hittar du kontaktuppgifter till oss som jobbar på Kulturskolan. I menyn till vänster kan du välja vilken kategori som dina frågor eller önskemål handlar om, så blir du hänvisad till rätt person direkt.

Expedition/administration

Kontakta oss gärna med ett e-postmeddelande till kulturskolan@lund.se

Elevhantering, köfrågor, fakturafrågor, övriga frågor

Administratör Eva-Marie Fornell
Telefon 046-359 67 12
E-post eva-marie.fornell@lund.se

Administratör Cecilia Vernersson
Telefon 046-359 67 11
E-post cecilia.vernersson@lund.se

Nordiska Ungdomsorkestern NUO samt elevkonserter och biljettbokning skolor och förskolor

Producent Carl-Magnus Trygg
Telefon 046-359 67 14
E-post carl-magnus.trygg@lund.se

Lunds Stadsorkester samt IT-ansvar

Intendent Roger Andersson
Telefon 046-359 67 03
E-post roger.andersson@lund.se

Helgskolan

Projektkoordinator Sten Åstrand
Telefon 046-359 8162
E-post sten.astrand@lund.se

Lokalbokningar och systemansvarig Speedadmin

Koordinator Victoria Söderberg
E-post victoria.soderberg@lund.se

Vaktmästeri och lokalvård

Vaktmästare Helen Olsson
Telefon 046-359 67 16
E-post helen.olsson@lund.se

Ledning

Ansvarig för undervisning i blåsinstrument samt administrativ personal. Lokalansvarig i Kulturskolan Lindebergska

Enhetschef Christian Halberg
Telefon 046-359 67 15
E-post christian.halberg@lund.se

Ansvarig för undervisning i piano samt bild, drama/teater, dans, skrivande, cirkus, film och animation. Lokalansvarig i Kulturskolan Folkparken

Enhetschef Annika Kharraziha
Telefon 046-359 53 01
E-post annika.kharraziha@lund.se

Ansvarig för undervisning i stråkinstrument samt kör och sång, gitarr, elbas, slagverk och blockflöjt. Lokalansvarig i Kulturskolan Allaktivitetshuset Dalby

Enhetschef John Bjerkert
Telefon 046-359 45 85
E-post john.bjerkert@lund.se

Faktaansvarig: Kulturskolan