Press- och informationsmaterial

Här hittar du pressmeddelanden, pressbilder och Lunds kommuns grafiska profil. Här finns också olika informationsfilmer om Lund.

Övergripande pressfrågor Lunds kommun

Pressansvarig
Telefon: 046-359 49 00
E-post: press@lund.se

Presskontakt förvaltningarna

Kommunkontoret

Namn: Annika Henning, vik. pressansvarig
Telefon: 046-359 49 13
E-post: annika.henning@lund.se

Näringslivsavdelningen, Brunnshögsprojektet

Namn: Petra Öhlin Lindeheim, kommunikatör
Telefon: 046-359 99 86
E-post: petra.ohlinlindeheim@lund.se

Future by Lund, Innovationsplattform

Namn: Caroline Wendt, kommunikatör
Telefon: +46 (0)705-380853
E-post:caroline.wendt@lund.se

Barn- och skolförvaltningen

Namn: Sofia Güll, kommunikatör
Telefon: 046-359 80 59
E-post: sofia.gull@lund.se

Kultur- och fritidsförvaltningen

Namn: Andreas Narvå, kommunikatör
Telefon: 046-359 33 93
E-post: andreas.narva@lund.se 

Miljöförvaltningen

Namn: Björn Berséus, miljöchef
Telefon: 046-359 52 60
E-post: bjorn.berseus@lund.se

Namn: Catharina Dahlström, miljöingenjör
Telefon: 046-359 52 74
E-post: catharina.dahlstrom@lund.se

Lunds Renhållningsverk

Namn: Lena Wallin, kommunikatör/kommunikationsansvarig
Telefon: 046-359 64 34
E-post: lena.wallin@lund.se

Serviceförvaltningen

Namn: Thobias Ligneman, kommunikatör
Telefon: 046-359 43 50
E-post: thobias.ligneman@lund.se

Socialförvaltningen

Namn: Karin Lilja, kommunikationsstrateg
Telefon: 046-359 59 78
E-post: karin.lilja@lund.se

Stadsbyggnadskontoret

Namn: Petra Kling Gutenwik, kommunikatör
Telefon: 046-359 47 48
E-post: petra.klinggutenwik@lund.se

Namn: Emma Wolf, kommunikatör
Telefon: 046-359 58 03
E-post: emma.wolf@lund.se

Tekniska förvaltningen

Namn: Katarina Granstedt, kommunikatör
Telefon: 046-359 54 03
E-post: katarina.granstedt@lund.se

Namn: Kristina Strand Larsson, kommunikatör Spårväg Lund C - ESS
Telefon: 046-359 60 11
E-post: kristina.strandlarsson@lund.se

Utbildningsförvaltningen

Namn: Anna Röjås, personalsekreterare
Telefon: 046-359 70 28
E-post: anna.rojas@lund.se

Vård- och omsorgsförvaltningen

Namn: Juni Karlsson, kommunikatör
Telefon: 046-359 62 03
E-post: Juni.karlsson@lund.se

Direktadress till denna sidan: https://www.lund.se/press

Kontakt

Pressansvarig

Telefon: 046-359 49 00
E-post: press@lund.se