Press- och informationsmaterial

Här hittar du pressmeddelanden, pressbilder och Lunds kommuns grafiska profil. Här finns också olika informationsfilmer om Lund.

Övergripande pressfrågor Lunds kommun

Pressansvarig
Telefon: 046 - 359 49 00
E-post: press@lund.se

Presskontakt förvaltningarna

Kommunkontoret

Namn: Louise Sandell, pressansvarig
Telefon: 046-359 38 16
E-post: louise.sandell@lund.se

Namn: Annika Henning, kommunikatör
Telefon: 046- 359 49 13
E-post: annika.henning@lund.se

Näringslivsavdelningen, Brunnshögsprojektet

Namn: Petra Öhlin Lindeheim, kommunikatör
Telefon: 046-359 99 86 
E-post: petra.ohlinlindeheim@lund.se

Barn- och skolförvaltning Lunds stad

Namn: Jessica Göransson, kommunikatör
Telefon: 046-359 44 88
E-post: jessica.goransson@lund.se

Barn- och skolförvaltning Lund öster

Namn: Ann-Britt Wall Berséus, förvaltningschef
Telefon: 046-359 82 17
E-post: ann-britt.wall-berseus@lund.se

Kultur- och fritidsförvaltningen

Namn: Karin Löfman, kommunikatör
Telefon: 046-359 96 67
E-post: karin.lofman@lund.se

Namn: Kajsa Karlström, marknadsförare 
Telefon: 046-359 71 45
E-post: kajsa.karlstrom@lund.se

Namn: Magnus Malmborg, enhetschef idrott
Telefon: 046-359 50 93
E-post: magnus.malmborg@lund.se

Miljöförvaltningen

Namn: Björn Berséus, miljöchef
Telefon: 046-359 52 60
E-post: bjorn.berseus@lund.se

Namn: Catharina Dahlström, miljöingenjör
Telefon: 046-359 52 74
E-post: catharina.dahlstrom@lund.se

Lunds Renhållningsverk

Namn: Lena Wallin, kommunikatör/kommunikationsansvarig
Telefon: 046-359 64 34
E-post: lena.wallin@lund.se

Serviceförvaltningen

Namn: Thobias Ligneman, kommunikatör
Telefon: 046-359 43 50
E-post: thobias.ligneman@lund.se

Socialförvaltningen

Namn: Anna Scholtz, kommunikationsstrateg 
Telefon: 046-359 41 10
E-post: anna.scholtz@lund.se

Namn: Kerstin Rydkvist Wildt, kommunikationsstrateg
Telefon: 046-359 42 70
E-post: kerstin.rydkvistwildt@lund.se

Stadsbyggnadskontoret

Namn: Petra Kling Gutenwik, kommunikatör
Telefon: 046-359 47 48
E-post: petra.klinggutenwik@lund.se

Namn: Emma Wolf, kommunikatör
Telefon: 046-359 58 03
E-post: emma.wolf@lund.se

Tekniska förvaltningen

Namn: Katarina Granstedt, kommunikatör
Telefon: 046-359 54 03
E-post: katarina.granstedt@lund.se

Namn: Jurate Paulsson, kommunikatör Spårväg Lund C - ESS
Telefon: 046-359 66 33
E-post: jurate.paulsson@lund.se

Utbildningsförvaltningen

Namn: Anna Röjås, personalsekreterare
Telefon: 046-359 70 28
E-post: anna.rojas@lund.se

Vård- och omsorgsförvaltningen

Namn: Lisa Åberg, kommunikatör
Telefon: 046-359 47 17
E-post: lisa.aberg@lund.se

Direktadress till denna sidan: https://www.lund.se/press

Kontakt

Pressansvarig

Telefon: 046-359 49 00
E-postpress@lund.se