Tidigare års pristagare

Här hittar du tidigare vinnare av de priser som delas ut av Lunds kommun.

Tidigare vinnare Integrationspriset

Tidigare vinnare Kulturpriset

Tidigare vinnare Miljöbragden

Tidigare vinnare Miljöpriset

Tidigare vinnare Stadsbyggnadspriset

Tidigare vinnare Integrationspriset

  • 2018 - Kompassen Lund
  • 2017 - RådRum Lund
  • 2016 - Killebäckskolan i Södra Sandby
  • 2015 - Föreningen Tillsammans för Lund
  • 2014 - (Från och med nu delas priset ut för innevarande år)
  • 2013 - Lunds sportklubb
  • 2012 - Internationella Huset, Röda korset
  • 2011 - Klostergårdsgruppen
  • 2010 - H43 Wheelers
  • 2009 - Värpinge IF
  • 2008 - Tamam
  • 2007 - Lunds Sportklubb
  • 2006 - Lärarna för förberedelseklasserna på Lerbäcksskolan
  • 2005 - Fakultetsambassadörerna
  • 2004 - Klostergårdsskolan
  • 2003 - Romano Trajo

Tidigare vinnare Kulturpriset

  • 2018 - Jason ”Timbuktu” Diakité
  • 2017 - Kulturcentrum Skåne
  • 2016 - Lunds studentsångare
  • 2015 - Hector Morales, konstnär och pedagog
  • 2014 - Carolinae Damkör
  • 2013 - Ivar Sjögren, musikprofil, kulturarrangör
  • 2012 - Sofia Söderberg Eberhard, kördirigent
  • 2011 - Månteatern och Galleri Ängeln
  • 2010 - Lunds Kammarmusiksällskap
  • 2009 - Mårten Sandén, författare, Oikos Community, Pinocchio kulturförening, Martin Persson, VD och producent Anagram Produktion
  • 2008 - Maria Sundqvist, Operaverkstan
  • 2007 - Ingemar Månsson, Lunds Vokalensemble, Marianne Söderberg, journalist, Niklas Törnlund, poet
  • 2006 - Margareta Alin, museichef Kulturen
  • 2005 - André Laskowski & Ragnhild Berntsson Laskowski, arrangörer av Skånes orgelvecka, Andrzej Ploski, konstnär, Hans Fagius, organist
  • 2004 - Hans Pålsson pianist, pianoprofessor, Margareta Larsson skådespelerska och konstnärlig chef för Teater Sagohuset
  • 2003 - Konstföreningen AURA, konstförening
  • 2002 - John Wipp, konstnär, Jörgen Fogelquist, konstnär, Ulf Trotzig, konstnär
  • 2001 - Birgit Wettergren, dans, Helmtrud Nyström, konst, 
  • 2000 - Eva Bohlin, körledare, K. Arne Blom, författare, Sigrid Combüchen, författare
  • 1999 - Kerstin Lundin-Grevelius sångerska, Pål Eriksson jazzföreningen Plektrum, Tord Håkansson bokhandlare
  • 1998 - Arno Werner, filosof, Ulla Buhre, konstnär
  • 1997 - Gunnar Bråhammar, f d chef för Skissernas Museum, Karin Stensson, Kultur i vården
  • 1996 - Arne Håkansson, redaktör, Bengt Böckman, konstnär, Folke Alm, f d domkyrkoorganist, Freida Maria Kaij, konstpedagog
  • 1995 - Anders Tornberg, gallerist, Gunnar Sandin, översättare
  • 1994 - Johan Åkesson, director musices, Rut Halldén litteraturkritiker, översättare
  • 1993 - Anita Linde, bokhandlare, Sigvard Rydahl, gravör, Ulf Gran, regissör
  • 1992 - Bengt Hjelmqvist, bibliotekarie, versmakare, Birgitta Odén, historieprofessor, Eric Rasmusson, direktör
  • 1991 - Carl Magnus von Seth, författare, Inge Löfström, teolog och författare
  • 1990 - Ingegärd Lundahl-Olsson, skulptör, Kjell-Åke Bjärming, dirigent m m, Nils Palmborg, författare m m, Oscar Reuterswärd, konstprofessor
  • 1989 - Arne H Lindgren, författare, Sonja Ljunghill, riksspeleman, Sven Collberg poet, översättare
  • 1988 - Bedrich Janacek, organist, Birgitta Trotzig, författare, Nils-Otto Bengtsson, musikledare
  • 1987 - Erik Cinthio, medeltidsarkeolog, Sven Hultberg, kompositör
  • 1986 - Brita af Klercker, målarinna, Kurt Hagblom, fotograf

Tidigare vinnare Miljöbragden

  • 2019 - Marie Anzelius, upphandlare på kommunkontoret, Annica Cederberg, förskolechef i Veberöd
  • 2018 - Idrottservice på Kultur och fritid, Eva Hallqvist, socialförvaltningen
  • 2017 - Annette Henriksson, finansekonom på kommunkontoret, Anders Persson, Markentrepenad
  • 2016 - Marianne Jeppsson, Lerbäckskolan
  • 2015 - Sofie Sernekvist, socialförvaltningen, Lena Persson, bostadsamordnare flyktingenheten
  • 2014 - Delia Ander, kommunkontorets upphandlingsenhet, Linda Sandgren, serviceförvaltningen
  • 2013 - Ann-Sofie Wellbo, Kaisa Thoor och Gabriella Bing, miljöombud på myndighetsfunktionen inom vård- och omsorgsförvaltningen
  • 2012 - Justina Smakowski, Måltidsservice, Bertil Davidsson, Markentrepenad
  • 2011 - Helena Lindgren, kock på Ladugårdsmarkens förskola och skola, Sonja Lastre, områdeschef på LKF
  • 2010 - Anne Pivén på serviceförvaltningen, Tuula-Riitta Malmquist på socialförvaltningen, Lars Nilsson arbetar som fastighetsansvarig på LKF
  • 2009 - fritidsklubben St Hansgården
  • 2008 - Hallonbackens förskola, Bo Göransson, Uroxens förskola

Tidigare vinnare Miljöpriset

  • 2019 - Wermlands nation, ICA Tuna
  • 2018 - Luca Berardi
  • 2017 - Ottossons Färgmakeri i Genarp, Noori Saber, som driver projektet Grannens entreprenör i Lund
  • 2016 - MOVEBYBIKE, Studentföreningen Lund Sustainable Engineers
  • 2015 - Brödlabbet som drivs av Caroline Lindö
  • 2014 - Bruns frisörer
  • 2013 - Inget pris delades ut
  • 2012 - Lunds botaniska trädgård
  • 2011 - Floraväktarna Alf Porenius och Göran Mattiasson
  • 2010 - Christer Ljungberg, Trivector, Hållbart Universitet
  • 2009 - Håkan Rasmusson, Värpinge golfbana
  • 2008 - Lunds bilpool
  • 2007 - Erikshjälpen
  • 2006 - delades priset inte ut
  • 2005 - delades priset inte ut
  • 2004 - Igelösa kretsloppsförening och Friluftsfrämjandets tre lokala avdelningar i Lunds kommun
  • 2003 - Fältbiologerna och Minifältisarna
  • 2002 - Birgitta Nordén ordf för svenska grenen av Caretakers of the Environment AB, Tetra Pak
  • 2001 - Kerstin och Carl-Axel Dahlgren, KC Ranch i Torna Hällestad, Gröna Konsum vid Mårtenstorget, Råby Biogrönt på Byggmästaregatan
  • 2000 - Cecilia Sträng, Lunds Civila ryttarförening
  • 1999 - Nils Levan (Lundagbygdens naturvårdsförning m.m.
  • 1998 - Kerstin Andersson, Kokerska Nyvångskolan, Kjell Andersson dykare verksam inom Öresundsfonden
  • 1997 - Lars Andersson ICA Malborgs, Ismail Dolah Solrike energi, Bengt och MariAnne Olsson Mossagården
  • 1996 - Miljöinformatörprojektet, Johans Hallbergsson, Lundabygdens naturvårdsförening
  • 1995 - Miljöbiblioteket, Riogruppen, Tornäs gård (Kristin Magnusson och Jörgen Hansson)

Tidigare vinnare Stadsbyggnadspriset

  • 2018 - FOJAB arkitekter för nya Tingsrätten

Nya Tingsrätten i Lund

  • 2017 - Arkitektkontoret Elding Oscarson för tillbyggnaden av Skissernas museum

Skissernas Museum med gräsmatta och träd i förgrunden

  • 2016 - Stadsparkens förnyelse; Ramböll prisas för sitt arbete med utvecklingsplanen, Ulf Nordfjells gestaltning av Paradaxeln och Solens och Skuggans trädgård, Pivotech får priset för att de genom Fabian Narin formgett skejtparken i nära samarbete med Sweco

Stadsparken i Lund

  • 2015 - Mattias Hedberg Ek för gestaltningen av Helsingkrona nations nya studentbostadshus

KDhelsingkrona

  • 2014 - Mats White och Jakob Peetre för gestaltningen av LUX, Lunds universitets nya Humanist och teologcentrum

LUX_foto_Kasper Dudzik.jpg

  • 2013 - Lena Brand, med särskilt omnämnande till Ulrika Connheim och Kjell Nyberg, för gestaltningen av Universitetsjukhusets nya Strålbehandlingsklinik i Lund
  • 2012 - Kjell Adamsson för en tillbyggnad av ett radhus på Hökvägen i Lund
  • 2011 - Carmen Izquierdo och Charlotte Lund för nybyggnaden av Domkyrkoforum och Domkyrkoplatsen
  • 2010 - Hans Ödman, Cecilia Pering och Claudia Meirama för nybyggnaden av ett kontorshus i kvarteret Spettet invid polishuset. Claudia Meirama tilldelas priset postumt.
  • 2009 - Gunilla Svensson för nybyggnaden av ett flerbostadshus i kvarteret Skötaren, samt ett hedersomnämnande till projektets beställare Olle Berglind, Tornahem.
  • 2008 - Lotta Nordén för om- och tillbyggnaden av ett enbostadshus på Arkivgatan i Lund.
  • 2007 - Björn Hegelund för om- och tillbyggnaden av Backaskolan i Lund.
  • 2006 - Johan Celsing som på ett förtjänstfullt sätt bidragit till stadsbildens utveckling i Lunds kommun med sitt projekt till- och ombyggnad av Skissernas museum.
  • 2005 - Vlade Naumovski som på ett förtjänstfullt sätt bidragit till stadsbildens utveckling i Lunds kommun med sitt bostadsprojekt i kvarteret Päronet.
  • 2004 - Henrik Jais-Nielsen, Mats White och Nils Erik Landén som på ett förtjänstfullt sätt bidragit till stadsbildens utveckling med sitt projekt Språk- och Litteraturcentrum i Lund.
  • 2003 - Peder Lindblad och Paula Block för deras vackert gestaltade projekt "nytt Geocentrum i Lund".
  • 2002 - Cecilia Pering, Björn Wigelius och Hans Ödman vid Fojab arkitektkontor för omdaningen av det f d vattentornet och särskilt för dess nya kupol för teleskop vid Astronomiska institutionen, Lunds Universitet. Juryn tilldelar också ett postumt hedersomnämnande till Alfred Arwidius, tornets ursprunglige arkitekt.
  • 2001 - Inget pris utdelat.
  • 2000 - Lars Wesén, för ombyggnaden av skjutsstallarna i Dalby. Ett särskilt omnämnande till Britt-Marie Jonsson för arbetet med detaljplan och bygglov.
  • 1999 - Marie Eriksson för bostadshus på Värpinge i Lund.
  • 1998 - Anders Svensson och Ann-Sofi Högborg för Östra Tornskolan i Lund.
  • 1997 - Jan Bergfelt, Peter Lingstrand och Mårten Belin för parkeringshuset Ovalen på Universitetssjukhuset i Lund.
  • 1996 - Inget pris utdelat.
  • 1995 - Ingrid Gustavsson för ekologihuset och Ulf Cadefors för kvarteret Regeringen i Värpinge. Ett särskilt omnämnande till Lars-Göran Rickt för detaljplaner till 1995 års priser.
  • 1994 - Inget pris utdelat.
  • 1993 - Gunilla Svensson, Märta Bergström och Ulla Molin för Hallqvistska gården, Kv Svolder 3.
  • 1992 - Inget pris utdelat
  • 1991 - Bo L Johansson, Cecilia Pering, Björn Wigelius och Claes Dramm för förnyelsen av Lunds centralstation.
  • 1990 - Mårten Dunér, Björn Edström, Joanna Heilig och Ivo Waldhör för Kulturmejeriet och Kulturens Restaurang

Kontakt

Kommunkontoret

Postadress: Box 41, 221 00 Lund
Besöksadress: Bruksgatan 22, Lund
Telefon Medborgarcenter: 046-359 50 00
E-post:kommunkontoret@lund.se