Lärare L - R

Lärare på Katedralskolan L-R

L

Larsson, Henrik (LAH), samhällskunskap, psykologi, sociologi och kommunikation
utvecklingsledare i samhällskunskap
henrik.larsson@lund.se


Lundahl, Anna (LUA), svenska och engelska
anna.lundahl@lund.se

N
Nilsson, Elin (NIE), svenska och svenska som andraspråk
elin.nilsson5@lund.se


Nilsson, Martin (NIM), samhällskunskap och psykologi
martin.nilsson@lund.se


Nilsson, Maja (NMA), religion och samhällskunskap
maja.nilsson@lund.se


Nilsson, Pia (NIP), svenska och tyska
utvecklingsledare i Tyska
pia.nilsson@lund.se


Nkolina, Cecilia (NKC), franska
cecilia.nkolina@lund.se


Norberg, Angelica (NOA), psykologi och engelska
angelicakatarina.norberg@lund.se


Nordh Filipov, Ulrika (NOU), naturkunskap
utvecklingsledare i naturkunskap
ulrika.nordh@lund.se


Nordenbris, Victor (NOV) matematik
victor.nordenbris@lund.se


Nordström, Katarina (NOK), svenska och engelska
katarina.nordstrom@lund.se


Nylén, Åke (NYA), Economics
ake.nylen@lund.se

O

Olsson, Patrik (OLP), företagsekonomi, juridik
patrik.olsson2@lund.se


Olsson Åhlund, Annika (AHA), företagsekonomi och juridik
Annika.Olsson.Ahlund@lund.se


Olsson, Peter (OPE),naturkunskap
peter.olsson@lund.se


Ohlsson, Christian (OHC), samhällskunskap och historia
christian.ohlsson@lund.se

P

Palm, Kristina (PAK), Lektor i franska, undervisar även i svenska
kristina.palm@lund.se


Palm, Martin (PAM), matematik och fysik
martin.palm@lund.se


Persson, Ulrike (PEU), idrott och hälsa och tyska
utvecklingsledare i idrott
ulrike.persson@lund.se


Petersson, Sandra (PES), svenska och engelska
sandra.petersson@lund.se


Pettersson, Malin (PEM), svenska, svenska som andraspråk och franska
malin.pettersson@lund.se


Pettersson, Mats (PRM), filosofi och religion
mats.pettersson@lund.se


Pihlemark, Henrik (PIH), matematik och fysik
henrik.pihlemark@lund.se


Prellner, Anna (PRE), svenska, kommunikation och spanska
Utvecklingsledare i spanska
anna.prellner@lund.se

R

Rhodin Edsö, Jenny (RHJ), biologi
jenny.rhodinedso@lund.se


Ricci, Andreas (RIA), matematik och filosofi
utvecklingsledare i matematik
andreas.ricci@lund.se


Ringwald, Edit (RIE), engelska och historia
edit.ringwald@lund.se

Faktaansvarig: Katedralskolan

Kontakt

Katedralskolan

Besöksadress: Stora Södergatan 22, Lund
Telefon expeditionen: 046-359 76 10
E-postkatedralskolan@lund.se

Öppettider: 08–15
Begränsade öppettider under lovdagar.

Katedralskolan

Adress
Stora Södergatan 22, Lund

Telefonnummer
046-359 76 10 (Expeditionen)

Öppettider
08.00-15.00
Begränsade öppettider under lovdagar.

Lunds kommun

Telefonnummer
046-359 50 00

Öppettider för medborgarcenter
Måndag–torsdag: kl. 08–17
Fredag: kl. 08–16
Dag före röd dag: kl. 08–15

Organisationsnummer
212000-1132