Lärare A - Ö

.

A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V/W  X  Y  Z  Å  Ä  Ö

 

A

Alpman, Catrin (ALC), geografi och religion 
catrin.alpman@lund.se
utvecklingsledare i geografi 


Anderberg, Elisabeth (ANE), engelska
elisabeth.anderberg@lund.se


Andersson, Felicia (AFE), matematik
felicia.andersson@lund.se


Andersson, Fredrik (ANF), samhällskunskap och psykologi
fredrik.andersson2@lund.se 


Andersson, Karl-Johan (ANK), historia och samhällskunskap
karl-johan.andersson@lund.se


Antaya, Anna (AAN), engelska och psykologi   
anna.antaya@lund.se 


 


 

B

Bengtsson, Cecilia (BEC), svenska och engelska
cecilia.bengtsson@lund.se 


Berglund, Helena (BEH), biologi 
helena.berglund@utb.lund.se 


Berglund, Pontus (BPO), naturkunskap
pontus.berglund@utb.lund.se


Björkman, Åsa (BJA), svenska och historia   
asa.bjorkman@utb.lund.se   
Samordnare 
Utvecklingsledare i svenska


Broman, Malin (BRM), engelska och svenska  
malin.broman@utb.lund.se


 

C

Callmer, Louise (CAL), engelska och historia   
louise.callmer@utb.lund.se


Cea, Marcelo (CEA) Lektor moderna språk
marcelo.ceaalvarado@utb.lund.se


Christensson, Camilla (CCN), kemi
camilla.christensson@utb.lund.se


Carlström Birgersdotter, Annette (CAA), lektor i biologi och internationalisering
annette.carlstrom@utb.lund.se 


Castorina, Giuseppe (GCA), italienska
giuseppe.castorina@utb.lund.se


Claesson, Lena (CLL), fysik och matematik   
lena.claesson@utb.lund.se 


Cohen, Nomi (CNO), religion, svenska och TOK     
nomi.cohen@utb.lund.se  
utvecklingsledare i religion 


Cojocariu, Ioanamaria (COI), visual arts 
ioanamarialiudmila.cojocariu@utb.lund.se 


 

D

Dahlin, Gustav (DAG), engelska
gustav.dahlin@utb.lund.se


Danielsson, Håkan (DAH), historia och samhällskunskap 
hakan.danielsson@utb.lund.se    
Koordinator för Historieprogrammet 


 

E

Economou, Michael (ECM), geografi, historia och svenska (tjänstledig 15/16)
michael.economou@utb.lund.se    
Utvecklingsledare i svenska


Edlund, Håkan (EDH), kemi och matematik  
hakan.edlund@utb.lund.se


Edvinsson, Stina (EDS), svenska och religion (tjänstledig ht16/vt17)
stina.edvinsson@utb.lund.se 
Utvecklingsledare i religion 


Ekelöw, Magdalena (EMA), biologi och naturkunskap 
magdalena.ekelow@utb.lund.se


Ellmer, Maarten (ELL), naturkunskap
maarten.ellmer@utb.lund.se


Enckell, Helén (ENH), spanska och svenska
helen.enckell@utb.lund.se


 

F

Forén, Pär (FOP), ekonomi och psykologi 
par.foren@utb.lund.se


Frisk, Ellinor (FRE), Matematik och franska
ellinor.frisk@utb.lund.se


Fuentes, Ana (FUA), matematik och programmering  
martinezana.fuentes@utb.lund.se   
Utvecklingsledare i matematik 


Fözö, Susanna (FOZ), kemi och matematik   
susanna.fozo@utb.lund.se


 

G

Glans, Kristian (GLK), idrott och hälsa
kristian.glans@utb.lund.se


Gottschalk, Ylva (GOY), fysik   
ylvamarianne.gottschalk@utb.lund.se
Utvecklingsledare i fysik


Greisson, Emelie (GRE), svenska och franska
emelie.greisson@utb.lund.se


Gunnarsson, Susanna (GUS), bild och fotografisk bild
susanna.gunnarsson@utb.lund.se 


Gustafsson, Berit (GUB), biologi, kemi och naturkunskap  
berit.gustafsson@utb.lund.se


Gustafsson, Leif (GUL), biologi, kemi och naturkunskap  
leif.gustafsson2@utb.lund.se


 

H

Haas, Eva (HAE), biologi och naturkunskap
eva.haas@utb.lund.se


Hammam, Hagar (HAH), lektor i kemi
hagar.hammam@utb.lund.se    
Utvecklingsledare i kemi


Helldahl, Karin (KRK), svenska, spanska
karin.helldahl@utb.lund.se 


Helldén, Magnus (HEM), biologi, kemi och naturkunskap  
magnus.hellden@utb.lund.se
Utvecklingsledare i biologi


Hellman, Emma (HEE), historia och samhällskunskap
emma.hellman@utb.lund.se


Heneen, Simon (HES), företagsekonomi och juridik
simon.heneen@utb.lund.se


Hjalmarsson, Hannes (HJH), idrott
hannes.hjalmarsson@utb.lund.se


Holmberg, Johan (HOJ), matematik och fysik
johan.holmberg@utb.lund.se


Holmgren, Mai (HOM), spanska och engelska   
mai.holmgren@utb.lund.se


Hult, Karl-Niklas (KHN), naturkunskap och biologi
karlniklas.hult@utb.lund.se


Håkansson, Stefan (HAS), samhällskunskap och historia  
stefan.hakansson@utb.lund.se


Hörvin Billsten, Helena (BIH), biologi och kemi  
helena.horvinbillsten@utb.lund.se   


 

J

Jacobsson, Mats (JAM), lektor i svenska
matschrister.jakobsson@utb.lund.se


Jansson, Andrina (JAA), svenska och engelska 
andrina.jansson@utb.lund.se


Johansson, Annie (JAN), matematik
annie.johansson@utb.lund.se


Johansson, Gunilla (JOG), matematik och fysik
gunilla.johansson@utb.lund.se
Utvecklingsledare i fysik


Johansson, Helene (JNH), franska och engelska
helene.johansson@utb.lund.se 
utvecklingsledare i franska


Johansson, Roland (JOR), matematik och fysik  
roland.johansson@utb.lund.se 


Johansson, Torun (JOT), franska och engelska   
torun.johansson@utb.lund.se  


Johansson, Maria (JNM), samhällskunskap   
maria.johnsson@utb.lund.se


Jonéus, Magnus (JOM), företagsekonomi   
magnus.joneus@utb.lund.se    


Jonsson, Henrik (JOH), matematik och kemi   
henrik.jonsson@utb.lund.se
Utvecklingsledare i kemi


 

K

Karlsson, Marcus (KAM), historia, religion och samhällskunskap
marcus.karlsson@utb.lund.se 


Karlsson, Susanne (KAS), matematik (föräldraledig fn)
susanne.mattsson@utb.lund.se


Karnland, Annika (KAA), tyska och svenska  
annika.karnland@utb.lund.se   
Utvecklingsledare i tyska


Kettisen, Anna (KEA), svenska och svenska som andraspråk
anna.kettisen@utb.lund.se


Kind, Johan (KIJ), matematik och samhällskunskap
johan.kind@utb.lund.se


Knubbe, Johan (KNJ), matematik
johan.knubbe@utb.lund.se


Kvennberg, Katarina (KVE), samhällskunskap och historia
katarina.kvennberg@utb.lund.se
Utvecklingsledare i samhällskunskap


 

L

Larsson, Henrik (LAH), samhällskunskap och psykologi
henrik.larsson@utb.lund.se
Utvecklingsledare i samhällskunskap


Lundahl, Anna (LUA), svenska och engelska   
anna.lundahl@utb.lund.se


 

N

Nilson, Bengt (NIL), lektor i historia   
bengt.nilson@utb.lund.se   
Utvecklingsledare i historia


Nilsson, Martin (NIM), samhällskunskap och psykologi
martin.nilsson@utb.lund.se


Nilsson, Maja (NMA), samhällskunskap
maja.nilsson@utb.lund.se


Nkolina, Cecilia (NKC), franska
cecilia.palmgren@utb.lund.se 


Norberg, Angelica (NOA), psykologi och engelska  
angelicakatarina.norberg@utb.lund.se


Nordh Filipov, Ulrika (NOU), naturkunskap
ulrika.nordh@utb.lund.se
Utvecklingsledare i naturkunskap


Nordström, Katarina (NOK), svenska och engelska   
katarina.nordstrom@utb.lund.se   


 

O

Olsson, Patrik (OLP), ekonomi, juridik
patrik.olsson2@utb.lund.se


Olsson Åhlund, Annika (AHA), företagsekonomi och juridik
annika.olssonalund@utb.lund.se  


Ohlsson, Christian (OHC), samhällskunskap och historia  
christian.ohlsson@utb.lund.se


 

P

Palm, Kristina (PAK), franska samt lektor i moderna språk
kristina.palm@utb.lund.se


Palm, Martin (PAM), matematik och fysik
martin.palm@utb.lund.se


Persson, Ulrike (PEU), idrott och hälsa   
ulrike.persson@utb.lund.se
Utvecklingsledare i idrott


Petersson, Sandra (PES), svenska och engelska
sandra.petersson@utb.lund.se


Pettersson, Malin (PEM), svenska och franska   
malin.pettersson@utb.lund.se


Pettersson, Mats (PRM), filosofi och religion
mats.pettersson@utb.lund.se


Petrén, Petra (PEP), matematik och fysik   
petra.petren@utb.lund.se


Pihlemark, Henrik (PIH), matematik och fysik   
henrik.pihlemark@utb.lund.se


Prellner, Anna (PRE), svenska och spanska  
anna.prellner@utb.lund.se
Utvecklingsledare i spanska


 

R

Remgård-Dalsenius, Christina (REC), svenska, engelska och tyska 
christina.remgard-dalsenius@utb.lund.se


Rhodin Edsö, Jenny (RHJ), biologi 
jenny.rhodinedso@utb.lund.se


Ricci, Andreas (RIA), matematik och filosofi 
andreas.ricci@utb.lund.se


Ringwald, Edit (RIE), engelska och historia 
edit.ringwald@utb.lund.se


 

S

Sandin, Daniel (SAD), svenska, religion och historia   
daniel.sandin@utb.lund.se


Schotte, Hilde (SCH), musik
hilde.schotte@utb.lund.se


Selén, Carina (SEC), företagsekonomi och matematik
carina.selen@utb.lund.se
Utvecklingsledare i företagsekonomi


Simbotin, Maria (SIM), företagsekonomi
maria.simbotin@utb.lund.se 


Simon, Robert (SIR), matematik
robertjoelerik.simon@utb.lund.se


Sitar, Christina (SIC), musik och dans   
christina.sitar@utb.lund.se
Utvecklingsledare i musik


Smidfeldt, Linda (SML), engelska och italienska
linda.smidfeldt@utb.lund.se
Utvecklingsledare i italienska


Stevic, Bobo (STB), engelska och psykologi
bobo.stevic@utb.lund.se 


Strandqvist, Johan (STJ), kemi och matematik
johan.strandqvist@utb.lund.se


Strömbäck, Gustav (STG), matematik
gustav.stromback@utb.lund.se 


Svensäter, Henrik (SVH), psykologi och engelska
henrik.svensater@utb.lund.se 


Säll, Vivi (SAV), svenska och engelska   
vivi.sall@utb.lund.se


Szulkin, Mikolaj (SZM), lektor i matematik
mikolaj.szulkin@utb.lund.se


 

T

Terfelt, Veronica (TEV), geografi och engelska   
hansson.veronica@utb.lund.se 


Toräng, Gitte (TOG), danska
gitte.torang@utb.lund.se


Trägårdh, Kirk (TRK), svenska, engelska och film  
kirk.tragardh@utb.lund.se 


 

U

Ulfsson, Erik (ULE), kemi och matematik   
erik.ulfsson@utb.lund.se 


 

W

Wallinder Eva (WAE), fysik
eva.wallinder@utb.lund.se 


Vasiliadis, Joakim (VAJ), engelska och tyska
joakim.vasiliadis@utb.lund.se 


Weiber, Anne (WEA), matematik (tjänstledig)
anne.weiber@utb.lund.se


Wessfeldt, Erik (WEE), svenska och religion
erik.wessfeldt@utb.lund.se 


Wivast, Uno (WIN), svenska och engelska
uno.wivast@utb.lund.se 


Wågby, Mathias (WAM), svenska
mathias.persson@utb.lund.se 


 

Ö

Ögren, Bo (OGB), filosofi och matematik   
bo.ogren@utb.lund.se 


Öhrman, Mats (OHM), företags- och nationalekonomi  
mats.ohrman@utb.lund.se 


Östvall, Malin (OSM), biologi och naturkunskap   
malin.ostvall@utb.lund.se
Utvecklingsledare i biologi


Öttenius, Monica (OTM), historia, religion, svenska och film 
monica.ottenius@utb.lund.se

Kontakt

Katedralskolan

Besöksadress: Stora Södergatan 22, Lund
Telefon expeditionen: 046-359 76 10
E-postkatedralskolan@lund.se

Öppettider: 08–15
Begränsade öppettider under lovdagar.

Katedralskolan

Adress
Stora Södergatan 22, Lund

Telefonnummer
046-359 76 10 (Expeditionen)

Öppettider
08.00-15.00
Begränsade öppettider under lovdagar.

Kontakta oss

E-post
lunds.kommun@lund.se

Telefonnummer
046-359 50 00

Öppettider
Måndag–torsdag: 08–17
Fredag: 08-16
Avvikande öppettider