Lärare A - E

Lärare på Katedralskolan A-E

A

Alpman, Catrin (ALC), geografi, historia och religion
utvecklingsledare i geografi
catrin.alpman@lund.se


Anderberg, Elisabeth (ANE), engelska och historia
elisabeth.anderberg@lund.se


Andersson, Felicia (AFE), matematik och fysik (Tjl.)
felicia.andersson@lund.se


Andersson, Fredrik (ANF), samhällskunskap och psykologi
fredrik.andersson2@lund.se


Andersson, Karl-Johan (ANK), historia och samhällskunskap
karl-johan.andersson@lund.se


Andersson, Nils (ANN), musik
nils.andersson@lund.se


Antaya, Anna (AAN), engelska och psykologi
utvecklingsledare i psykologi
anna.antaya@lund.se


Asklöf Flennmark, Katarina (ASK), engelska
utvecklingsledare i engelska
CAS-coordinator
katarina.asklofflennmark@lund.se


Axelsson, Peter (AP) matematik
peter.axelsson@lund.se

B

Barr, Olof (BAO), Lektor i matematik
olof.barr@lund.se


Bravomalo, Barbarella (BRB), svenska, juridik och spanska
barbarella.bravomalo@lund.se


Berglund, Pontus (BPO), naturkunskap
pontus.berglund@lund.se


Björkman, Åsa (BJA), svenska, kommunikation och historia (Tjänstledig läsår 18/19)
Samordnare
asa.bjorkman2@lund.se


Broman, Malin (BRM), engelska
malin.broman@lund.se

C

Callmer, Louise (CAL), engelska och historia
utvecklingsledare i engelska
louise.callmer@lund.se


Cea-Håkansson, Marcelo (CEA), Lektor i spanska, undervisar även i svenska
marcelo.ceaalvarado@lund.se


Christensson, Camilla (CCN), kemi

Lektor i naturvetenskaplig specialisering
camilla.christensson@lund.se


Carlström Birgersdotter, Annette (CAA), Lektor i biologi och internationalisering
annettebirgersdotter.carlstrom@lund.se


Castorina, Giuseppe (GCA), italienska
giuseppe.castorina@lund.se


Claesson, Lena (CLL), fysik och matematik
lena.claesson@lund.se


Cohen, Nomi (CNO), religion, svenska och Theory of knowledge
utvecklingsledare i Theory of knowledge
nomi.cohen@lund.se


Cojocariu, Ioanamaria (COI), Visual Arts
ioanamarialiudmila.cojocariu@lund.se

D

Dahlin, Gustav (DAG), engelska, människans språk och italienska
gustav.dahlin@lund.se


Danielsson, Håkan (DAH), historia och samhällskunskap
Koordinator för Historieprogrammet och utvecklingsledare i historia
hakan.danielsson@lund.se

E

Edlund, Håkan (EDH), kemi och matematik
hakan.edlund@lund.se


Ekelöw, Magdalena (EMA), biologi och naturkunskap
magdalena.ekelow@lund.se

Faktaansvarig: Katedralskolan

Kontakt

Katedralskolan

Besöksadress: Stora Södergatan 22, Lund
Telefon expeditionen: 046-359 76 10
E-postkatedralskolan@lund.se

Öppettider: 08–15
Begränsade öppettider under lovdagar.

Katedralskolan

Adress
Stora Södergatan 22, Lund

Telefonnummer
046-359 76 10 (Expeditionen)

Öppettider
08.00-15.00
Begränsade öppettider under lovdagar.

Lunds kommun

Telefonnummer
046-359 50 00

Öppettider för medborgarcenter
Måndag–torsdag: kl. 08–17
Fredag: kl. 08–16
Dag före röd dag: kl. 08–15

Organisationsnummer
212000-1132