Katedralskolans bibliotek

Välkommen till bibblan!

Bild på Katedralskolans bibliotek

På grund av skolans pågående ombyggnation hittas biblioteket i mindre skala under läsår 19/20 på Möllegatan 8. Här finns förutom bibliotekarier en del av vårt bestånd, liksom studieplatser och en färgskrivare. Självklart har vi även fortsatt möjlighet att beställa såväl böcker som artiklar till dig. Du som behöver hjälp med informationssökning inför skoluppgifter är välkommen att boka in en tid för personlig handledning. Bibliotekarier är i största möjliga mån på plats mellan 9.00-15.00 måndag-fredag. Vi finns även tillgängliga via telefon och mail, se kontaktuppgifter nedan.

Detta läsår medför nya rutiner, bland annat gällande läromedel. Vi har tyvärr ingen möjlighet att ta emot läromedel i våra tillfälliga lokaler. Vill du återlämna läromedel får du istället lämna dem till läraren eller på institutionen för ämnet det gäller.

På Möllegatan 8 hittar du även IT-personal och SYV för IB och EK.

Till Student helpdesk kan du som elev vända dig för hjälp med it-relaterade problem under följande öppettider:
Måndag, onsdag och fredag: 08:00-10:00
Tisdag och torsdag: 13:00-14:30


Katedralskolans bibliotek finns även på Facebook. Kika gärna in och gilla oss!


Kontakta oss gärna!

Biblioteket
E-post: bibliotek.katte@lund.se
Telefon: 046-359 76 25

Biblioteket läromedel
E-post: laromedel.katte@lund.se

Student helpdesk
E-post: datorer.katte@lund.se
Telefon: 046-359 57 51

Vi som arbetar på biblioteket:

Pontus Degrell (bibliotekarie) E-post: pontus.degrell@lund.se Tel: 046-359 76 35

Caroline Fajte (bibliotekarie) E-post: caroline.fajte@lund.se Tel: 046-359 63 72 (föräldraledig, åter augusti 2020)

Katarina Granehult (administratör) E-post: katarina.granehult@lund.se

 

Tobias Olsson (IT-utvecklare) E-post: tobias.olsson@lund.se Tel: 046-359 63 12

Daniel Swenson (IT-tekniker) E-post: daniel.swenson@lund.se Tel: 046-359 57 51

 

Johanna Olsson (SYV för IB och EK) E-post: johanna.olsson5@lund.se Tel: 046-359 76 53

Direktadress till denna sida:https://www.lund.se/katedralskolan/bibliotek/

Faktaansvarig: Katedralskolan

Katedralskolan

Adress
Stora Södergatan 22, Lund

Telefonnummer
046-359 76 10 (Expeditionen)

Öppettider
08.00-15.00
Begränsade öppettider under lovdagar.

Kontakta oss

E-post
lunds.kommun@lund.se

Telefonnummer
046-359 50 00

Öppettider
Måndag–torsdag: 08–17
Fredag: 08-16
Avvikande öppettider