Kamratkortet - betala för en, ha kul tillsammans!

Med kamratkortet kan personer med funktionsvariation gratis ta med sig en stödperson till kultur- och fritidsverksamheter i Lund med omnejd. Kortet är personligt och innehavaren väljer själv vem som ska följa med. Anställda stödpersoner får följa med, men tanken är att kortet ska underlätta kontakter med ideellt stödjande vänner. Kortinnehavaren betalar ordinarie avgift.

Tänk på att referenspersonen är en person som arbetar med stöd och service till personer med funktionsvariation i en kommun eller region. Det finns över sextio organisationer och verksamheter i Lund som erbjuder gratis medverkan eller entré för en stödjande person. Se vilka i länken nedan!

Vill du ansluta din verksamhet?

Vi vill gärna utveckla Kamratkortet ännu mer. Du som vill ansluta din verksamhet är välkommen att höra av dig till bengt.o.persson@lund.se Hjälp oss gärna att sprida kortet till ännu fler!

Ansök om Kamratkort

Välkommen med din ansökan om Kamratkort. För att kunna skriva ut ett kort till dig behöver vi också ett fotografi. Detta kan du bifoga med din ansökan som du gör i formuläret nedan under Relaterad information.

Förnya ditt Kamratkort

Skicka oss ett nytt fotografi med ditt namn och personnummer. Du kan antingen e-posta ett digitalt fotografi till bengt.o.persson@lund.se eller skicka en pappersbild med vanlig post till Alla Vinner, Kultur och Fritid, Box 41, 221 00 Lund.

Här gäller Kamratkortet

Högevallsbadet
046-35 52 17
hogevall@lund.se

Dalbybadet
046-35 66 34

Sandbybadet
046-35 66 45
dan.andersson@lund.se

Veberödbadet
Genarpsbadet
046-35 66 47
goran.jonsson@lund.se

Rögle Dammar
0705-64 27 62

ATL - Viktoriastadion
046-35 05 60
henrik@atllund.se

Biografen Kino
046-14 38 13
folketsbio@kulturmejeriet.se

Mejeriet
046-131347
info@kulturmejeriet.se
Reservation för slutsålda konserter, boka i god tid.

Värpinge Golfbana
Håkan Rasmusson
0705-18 91 30
info@varpingegolfbana.se

Lilla Teatern
Sara Säthersten
046-12 51 01
info@lillateatern.nu

Månteatern
Anders Widell
046-18 98 99
adm@manteatern.se

Lunds Akademiska Golfklubb
Klas Olsson
046-990 96
klas@lagk.se

SK Poseidon
Marianne Lager
046-12 82 60
kansliet@skposeidon.se

Södra Sandby Tennisklubb
Per Lundahl
0701-155953
per@sstk.nu

H 43
Pernilla Bjerseth
046-590 03 31
pernilla.bjerseth@h43lund.se

Friskis&Svettis Lund
Anette Henningsson
0708-82 99 79
kansli@lund.friskissvettis.se

Friskis&Svettis Lomma/Burlöv
Mariana Fleischer
0733-71 31 51
http://www.lommaburlov.friskissvettis.se/

IFK Lund Bordtennis
LUGI Handboll
Arne Börjesson
046-780 02 52
arne@lugihandboll.se

LUGI Motion - Viktoriastadion
Eero Rinne
046-16 22 32
info@lugimotion.se

Teater Sagohuset
Margareta Larsson
046-12 21 41
teater@sagohuset.nu

LUGI Judo
Karl Baker
0733-62 97 50
karl@baker.se

LUGI Innebandy
Ove Persson
046-211 24 85
ove.persson.lund@telia.com

Lunds Konståkningsklubb
Lisbeth Prahl
046-570 63
lundskk@hotmail.com

Röda Korsets Ungdomsförbund
Sara Wallentin
040-32 65 13
sara.wallentin@redcross.se

Friluftsfrämjandet i Lund
Titti Jonsson
046-12 70 20
lund@friluftsframjandet.se

Torna Hällestads Pistolskytteklubb
Johan Ahlbäck
0702-55 86 35
info@thpsk.se

Lunds Fotbollsförening
Maarten Ellmer
070-5170758
lff.sekreterare@gmail.com

Björnstorps Ryttarförening

Lunds Orienteringsklubb
Christer Ljungquist
0702-267599
info@lundso.se

Amnesty International
Bengt LTörjas
046-211 20 03
bengt.torjas@teli.com

Lunds Teaterförening
Biljettbokningen
046-13 14 15

Gerdahallen

Lunds Ishall
Bengt Håkansson
046-13 06 21
bengt.hakansson@lund.se

Lunds Bridgeklubb
Anita Larsson
046-211 11 27
larsake.larsson@telia.com

Stadsorkestern
Biljettbokningen
046-13 14 15

Lunds Ju Jutsu
Sven Olinder
046-12 43 00
sven@ow.se

Veberöds AIF
Eva Ingemansson
046-804 00
eva@vaif.se

Drottningstadens Scoutkår
Johan Wadén
0762-69 16 09
ordforande@drottningstaden.se

Lunds BK
Robert Vincze
046-211 15 15
kansli@lundsbk.se

Lunds Karateklubb
Tomas Lindgren
010-8787561
kingen50@gmail.com

Abada Capoeira Lund
Carina Wihlborg
carinawihlborg@hotmail.com

Youth Skåne Cricket Club
Shiva Kagganti
0739-567732
ordforande@yscc.se

IK Eos
Mikael Nordqvist
046-129669
knubbe@eoslund.se

Lundensiska Litteratursällskapet
aia.ursing@teli.com

IFK Lund Friidrott
Bertil Månsson
0722-283869, 046 211 84 30
borre45@gmail.com

Salsa Sabrosa Dansskola
Robin Sandell
0738-725721
robin.sandell@salsa-sabrosa.com

Lunds Volleybollklubb
Stefan Sjöström
0705-831528
info@lundsvk.se

ABF MittSkåne
Anne Hansson
046-211 80 15
anne.hansson@abf.se

KFUM Lundagård handboll
Thomas Lejon
046-304242
kansliet@lundagard.org.se

Liseberg i Göteborg
www.liseberg.se

Bakken i Danmark
www.bakken.dk/svenska

Köpenhamns Zoo
www.zoo.dk

Den Blå Planeten vid Kastrup
www.denblaaplanet.dk/se/

Actic Högevall
Eric Gustavsson
0704-54 06 58
www.actic.se/club/lund-hogevall/

Actic Olympen
Zakarias Rosberg '
046-285 0702
http://www.actic.se/club/lund-olympen/

Actic Delfinenbadet
Emma Hellström
046-13 15 78
http://www.actic.se/club/lund-delphinenbadet/

Kamratkortet gäller endast AF:s egna utskott. Bokning sker via studentinfo eller i MÅN AV PLATS genom att köpa biljett i dörren.
Upplysningar: programchef@af.lu.se

AF: Lundaspexarna
Programchef
0702-99 10 50
www.lundaspexarna.se

AF: Boelspexarna
Programchef
0702-99 10 50
www.boelspexarna.se

AF: Lunds Studentteater
Programchef
0702-99 10 50
www.lundsstudentteater.se

AF: Studentafton
Programchef
0702-99 10 50
www.studentafton.se

AF: Ordkonst
Programchef
0702-99 10 50
www.ordkonst.nu

AF: Arkiv och Studentmuséum
Programchef
0702-99 10 50
http://af.lu.se/verksamhet/organisation/utskott/arkiv-studentmuseum/

Föreningen Lunds Ungdoms- & Hemgård
Mattias Persson
046-2115485
www.hemgarden.org

Kamratkortet gäller i mån av plats till Malmö Redhawks matcher.
För bokning maila: madeleine.svensson@malmoredhawks.com
Malmö Redhawks
Madeleine Svensson
www.malmoredhawks.com/

Kulturen i Lund
Yvonne Andersson
046-350444
yvonne.andersson@kulturen.com

Relaterad information

Faktaansvarig: Kultur- och fritidsförvaltningen

Direktadress till denna sidan: https://www.lund.se/kamratkortet

Kontakt

Kultur- och fritidsförvaltningen

Besöksadress: Stora Södergatan 47, Lund
Telefon (växel): 046-359 50 00
E-post: kultur-fritid@lund.se