Sjukgymnaststudenter undervisar OP-elever

Sjukgymnaststudenter undervisar elever på OmvårdnadsprogrammetSjukgymnaststudenter undervisar OP-eleverUnder en förmiddag har eleverna på Omvårdnadsprogrammet med hjälp av sjukgymnaststudenter fått öva sin förflyttningsteknik.
Inom vården utför man många tunga lyft och därför är det viktigt att man utför dem rätt så att man inte råkar ut för belastningsskador.

Eleverna fick öva sig på att använda sitt naturliga rörelsemönster utifrån tre olika fall, bl.a. en patient med höftskada som skulle resa sig upp ur Sjukgymnaststudenter undervisar elever på Omvårdnadsprogrammetsängen och en dement patient som hade fallit ihop på golvet. De fick agera både personal och patient.

Avslutningsvis pratade sjukgymnaststudenterna med eleverna om vikten av att sköta sin kropp och träna den för ett långt och friskt yrkesliv. Louise i OP3A erkände att hon fick lite dåligt samvete när det gällde den egna träningen. Annars var hon nöjd med dagens lektion som varvade konkreta tips med eget arbeteSjukgymnaststudenter undervisar elever på Omvårdnadsprogrammet.

/Tina Frennesson
Rektor BF OP

 

 

 

Sjukgymnaststudenter undervisar OP-elever

Sidan uppdaterad: 2011-02-21

Kontakt

  • Gymnasieskolan Vipan

    Adress
    Vipeholmsvägen, Lund
    Telefonnummer
    046-35 50 00

    Postadress: Vipeholmsvägen, 224 66 Lund

STÄNG

Skicka ditt meddelande

Dina kontakter

Namn


Telefonnummer:

E-postadress

Skicka en kopia av meddelandet till angiven e-postadress
google-translate