HU-programmet på Spyken

- med inriktningarna 'Kultur' och 'Språk'

 

HU på Spyken 2011En HU-elev skriver såhär om sitt program:

Är du intresserad av att lära dig språk och mer om olika kulturer? Vill du förbereda dig för en tillvaro i en globaliserad världoch försöka förstå hur man kan mötas över kulturgränser?

Då är det humanistiska programmet något för dig. Här kan du lära dig flera språk parallellt och gå på djupet i människans kulturella utveckling. Tyngdpunkten i det humanistiska programmet ligger på det talade och skrivna ordet och dess fantastiska potential till kommunikation människor emellan.

HU på Spyken 2011Du lär dig både att utnyttja språkens möjligheter bättre och att övervinna de barriärer som byggs upp av kulturskillnader. Både den fria kreativiteten och den stränga formen i språket ges utrymme och korsbefruktar varandra. Det här är helt enkelt programmet för dig som gillar språk, kulturhistoria, litteraturoch filosofi.

 

Fakta:

 

  • Spyken har två inriktningar: Språk och Kultur
  • Du kan läsa upp till tre moderna språk parallellt och dessutom latin
  • Vi har utbyten med nästan alla länder vars språk vi studerar, vilket ger möjligheten att 'bada' i språket du läser
  • Du kan välja bland en rad programfördjupningskurser exempelvis Retorik, Skrivande, Ungdomskulturer, Etnicitet och kulturmöten och Journalistik
  • Du kan välja engelsk profil med Engelska 5–6 i åk 1 och fortsätta md Engelska 7 och andra fördjupningskurser i åk 2–3
  • Samarbete med Malmö Högskola i Engelska 7 i Academic Writing  

 

Peter Magnusson
Bitr. rektor HU-programmet
Tel. 046-35 78 04
peter.magnusson@lund.se 

 

Faktaansvarig: Gymnasieskolan Spyken
Sidan uppdaterad: 2012-01-31

Kontakt

  • Gymnasieskolan Spyken

    Adress
    Dalbyvägen 2, Lund
    Telefonnummer
    046-35 78 00
    Öppettider
    08.00-15.00

    Begränsade telefontider under lovdagar.

STÄNG

Skicka ditt meddelande

Dina kontakter

Namn


Telefonnummer:

E-postadress

Skicka en kopia av meddelandet till angiven e-postadress

Genvägar

google-translate