Visste du att i Skåne finns det fler vildsvin än älgar i skogen?
Några djur är vanligt förekommande, andra är det betydligt svårare att få en glimt av i det vilda. Vildsvinen är väldigt skygga, trots att det finns ca 1200 grisar ser man oftast bara spåren efter dem. Det finns också gott om älgar, rådjur, kronhjortar, och harar i Skåne. Landskapet är känt för sitt rika fågelliv, inte minst när det gäller rovfåglar som glador, hökar,vråkar och kungsörn. I Skanör/Falsterbo på sydkusten samlas entusiaster från hela världen för att studera fågelsträcken.Återställda våtmarker har bidragit till att arter åter etablerat sig i Skåne.
Både lodjuret och vargen har sporadiskt vandrat ner och in i Skåne. 2007 har Länsstyrelsen i Skåne föreslagit att det i länet ska finnas minst tre föryngringar av lo, dvs 3 honor med ungar.Uttern har också återkommit till Skånes åar. Både Helge å och Rönne å rymmer flera uttergrupper.
I Skåne sker de flesta konfrontationerna med vilda djur på vägarna. I jaktlagen står att hund under tiden 1 mars till 20 augusti ska hållas under sådan tillsyn att den hindras från att löpa lös i marker där det finns vilt. (Läs mer i lagen samt var uppmärksam på lokala bestämmelser). Jaktlag (1987:259)
Faktaansvarig: Folkbiblioteken Sidan uppdaterad: 2011-02-14
Use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.